Oszukał swoich klientów, nie może być prawnikiem

Lokalnie Series Top News paźd 15, 2018 at 10:00 am
Michael Oshust i Stephania Meyer przeglądają notatki przed przesłuchaniem w Ontario Law Society sprawie dotyczącej prawnika, który reprezentował ich w sprzedaży domu w 2015 r.

Michael Oshust i Stephania Meyer przeglądają notatki przed przesłuchaniem w Ontario Law Society sprawie dotyczącej prawnika, który reprezentował ich w sprzedaży domu w 2015 r.

 

Prawnik z Newmarket zrzekł się licencji, po tym jak przyznał się, że oszukał klientów na około pół miliona dolarów.

Derrick McNamara pojawił się na przesłuchaniu Ontario Law Society, podobnie jak małżeństwo z Newmarket, które oszukał trzy lata temu.

Latem 2015 roku Michael Oshust i Stephania Meyer zatrudnili McNamarę przy sprzedaży domu przy Bondi Avenue. Dom sprzedano w ciągu miesiąca, ale McNamara nie przekazał zysków z tej sprzedaży, które wyniosły do około 400 tysięcy dolarów.

- Zaprzeczył wszystkiemu, mówiąc, że całe należności zostały spłacone. Następną historią było to, że czeki wciąż są w jego biurze – mówi pani Meyer.

Prawnik z Ontario Law Society, Tanus Rutherford, powiedział, że McNamara „sprzeniewierzył” w sumie około 490 000 dolarów od różnych klientów, których obsługiwał od 2012 roku.

Oshust i Meyer, którzy oboje są malarzami, stwierdzili w oświadczeniu, że mieli kłopoty finansowe i byli uzależnieni od sprzedaży domu, która to sprzedaż miała zapewnić im spokój i możliwość przeżycia. Zamiast tego za sprawą adwokata ich sytuacja finansowa stała się jeszcze gorsza. Byli zobowiązani do dalszego dokonywania płatności na rzecz dwóch firm hipotecznych, z których żadna nie otrzymała pieniędzy ze sprzedaży.

Dom Newmarket należący niegdyś do Oshusta i Meyera (po lewej stronie).

Dom Newmarket należący niegdyś do Oshusta i Meyera (po lewej stronie).

Oboje twierdzą, że przez to ich wzajemne relacje również zaczęły cierpieć.

- Nasze małżeństwo o mało nie dobiegło końca – mówi Oshust – Wciąż się kłóciliśmy. To był koszmar.

Meyer powiedziała, że podczas gdy mimo zawirowań ich związek przetrwał, to „finansowe rany wciąż bolą i zajmie znacznie więcej czasu, aby je zagoić”.

- Nie byliśmy w stanie spłacać rat za samochody, co doprowadziło do tego, że oba nasze pojazdy zostały przejęte przez windykatorów tej samej nocy – opowiada Meyer – Mieliśmy zarezerwowane małe wakacje, aby świętować sprzedaż domu, ale nie mieliśmy na nie pieniędzy, straciliśmy je… To tylko koszmar.

Kiedy udali się ze swoim problemem na policję, powiedziano im, że to sprawa cywilna i poradzono by skontaktowali się z prawnikiem. Zrobili to, ale nowe opłaty prawne tylko pogłębiły ich problemy finansowe.

Po ponad roku i skardze złożonej do Ontario Law Society, McNamara ostatecznie spłacił pieniądze ze sprzedaży domu na rzecz firm hipotecznych. Spłacił także zadośćuczynienie, ale nie jest jasne komu je wypłacono.

Oshust i Meyer powiedzieli, że dostali tylko 26 tysięcy dolarów. Oczekiwali prawie 200 tysięcy ze sprzedaży domu.

Kiedy zbadano książki McNamary wyszły na jaw inne przykłady prowadzonych przez niego rachunków powierniczych. Całkowita kwota, którą sprzeniewierzył, datowana na 2012 rok, wynosiła około 490 tysięcy dolarów. Nie podano do publicznej wiadomości kim są inni jego klienci.

Prawnik z Ontario Law Socjety, Tanus Rutherford zalecił, aby McNamara dobrowolnie zrezygnował z prawa do wykonywania zawodu, zamiast przechodzić cały proces usuwania z prawniczego grona. Propozycję tę zaakceptował trybunał. Ontaryjskie Towarzystwo Prawnicze dało mu czas na zastanowienie do 26 października.

McNamara poddał się sugestiom kolegów i zrzekł się licencji do wykonywania zawodu mówiąc, że cierpi na psychiczną chorobę afektywną dwubiegunową. To ta choroba miała być przyczyną jego oszustw. Przeprosił przy tym pana Oshusta i panią Meyer.

Zapytany przez dziennikarza CBC, czy teraz postąpiłby inaczej, McNamara odpowiedział, że „podejmowałby bardziej odpowiedzialne decyzje”.

Derrick McNamara

Derrick McNamara