Posłowie przeciwko dyskryminacji kierowców

Lokalnie Series Top News paźd 16, 2018 at 10:00 am

aakierowcy

- Dość dyskryminacyjnych praktyk kompanii ubezpieczeniowych – mówią dwaj posłowie z przeciwnych stron politycznej barykady.

Konserwatywny poseł Parm Gill wniósł do Parlamentu Ontario projekt ustawy, która ma zmienić dotychczas obowiązujące prawo o ubezpieczeniach. W ten sposób chce zapobiec nakładaniu przez firmy asekuracyjne różnych stawek ubezpieczeniowych zależnie od miejsca zamieszkania kierowcy.

- Mój projekt wprowadza zakaz uzależniania stawek składek ubezpieczeniowych od informacji związanych z kodami pocztowymi i numerami kierunkowymi telefonów, co ma determinować stopień ryzyka dla polisy asekuracyjnej – powiedział Gill – Dobry kierowca z mojego okręgu w Milton powinien płacić takie same stawki, jak dobry kierowca mieszkający w każdym miejscu w prowincji.

Projekt ustawy wnioskuje do Ontario Financial Services Commission rozważenie obszaru Toronto jako jednego obszaru geograficznego i wyeliminowanie systemu klasyfikacji ryzyka uwzględniającego kod pocztowy kierowcy.

Tego samego dnia na konferencji prasowej poseł NDP Gurratan Singh ogłosił zamiar wprowadzenia podobnego projektu ustawy, który uniemożliwiłby firmom ubezpieczeniowym wykorzystanie granic geograficznych do określenia stawek ubezpieczeniowych.

- Tylko w ostatnim roku kierowcy z mojego okręgu w Brampton odnotowali wzrost składki ubezpieczeniowej pięć razy wyższy niż średnia w całej prowincji – powiedział Singh – Średnia roczna składka kierowcy Brampton jest o prawie 1000 dolarów wyższa niż kogoś, kto mieszka na północy Toronto. Jest to coś, co wymaga naszych natychmiastowych działań. Ludzie są dyskryminowani na podstawie miejsca, w którym mieszkają.

Singh mówi, że kierowcy w niektórych obszarach GTA “płacą bez powodu znacznie wyższe stawki ubezpieczenia auto niż inni w tym samym regionie”.

Słowa obu posłów potwierdza mieszkająca w Brampton Michelle Oloyade.

- Nic nie mogę z tym zrobić – mówi Oloyade – Mieszkam w Brampton i nie chcę się przeprowadzać tylko ze względu na ubezpieczenie samochodu. Nie sądzę, że powinniśmy być karani z powodu złych doświadczeń innych ludzi.

Inny mieszkaniec Brampton przyznał, że wydaje około 450 dolarów miesięcznie na ubezpieczenie samochodu w Brampton.

- To za dużo. Jestem studentem – powiedział Rajbir Singh – Jako kierowca mam czyste konto. Nie miałem żadnych kolizji, nie dostałem ani jednego mandatu. Ale firmy ubezpieczeniowe mówią, że nie ma to znaczenia.

Ustawa o ostatecznym zakazie dyskryminacji w ubezpieczeniach samochodowych, którą przedłożył Gill, została skierowana do pierwszego czytania w Izbie Ustawodawczej.