Pocztowcy grożą strajkiem

Lokalnie Series Top News paźd 17, 2018 at 6:00 am

aapoczta2

Kanadyjski Związek Pracowników Pocztowych zawiadomił Kanadyjską Pocztę, że pracownicy mogą zaprzestać pracy już na początku przyszłego tygodnia.

Związek reprezentujący 50 tysięcy pracowników Canada Post zapowiedział, że w poniedziałek rozpoczną się rotacyjne strajki, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienia z Urban Postal Operations oraz Rural i Suburban Mail Carriers. Skala akcji strajkowej będzie zależała od przebiegu rozmów w nadchodzących dniach. Prezydent związku, Mike Palecek, powiedział, że będzie starał się uniknąć sytuacji, w której społeczeństwo mogłoby odczuć niedogodności.

- Naszym celem nie jest zakłócanie świadczonych przez nas usług, których bronimy od lat. Staramy się wymyślić takie sposoby wywarcia presji na kanadyjską pocztę by nasza akcja nie miała większego wpływu na naszych klientów – powiedział Palecek.

- Związek zdecydował się na groźbę strajku po prawie rocznych rozmowach, które utknęły w miejscu. Obie strony są dość daleko od siebie. Powiedzieliśmy, że pozostaniemy przy stole negocjacyjnym tak długo, jak długo robimy postępy. Niestety osiągnęliśmy punkt, w którym nie widzimy postępu rozmów – wyjaśnił Palecek.

Dodał, że związek zawodowy, którym kieruje, zapowiedział strajk pięć dni wcześniej niż wymagane prawem 72 godziny. Ma nadzieję, że groźba odejścia od stanowisk pracy skłoni kierownictwo poczty by zaczęło poważnie podchodzić do omawianych problemów.

Unia dąży do wzrostu wynagrodzeń o 3,5 procent rocznie, ale spotkała się z propozycjami podwyżki płac poniżej wzrostu inflacji, podczas gdy kwestie zdrowia i bezpieczeństwa pracy również nie zostały rozwiązane – twierdzi Palecek.

Rzecznik prasowy Canada Post, Jon Hamilton powiedział, że kierownictwo poczty znalazło wspólną płaszczyznę w kilku kwestiach, w tym spraw dotyczących obciążenia pracą i złożyło sensowne propozycje.

- Canada Post złożyła znaczące oferty dla CUPW (Canadian Union of Postal Workers), które obejmują podwyższenie płac, bezpieczeństwo pracy i lepsze świadczenia, ale nie doczekało się w zamian żadnych ustępstw – stwierdził Hamilton.

Hamilton zapewnił, że mimo strajku poczta będzie nadal działać.

- Poczta w Kanadzie pozostanie otwarta dla biznesu i będzie kontynuowała działalność, jeśli związkowcy zdecydują się na przeprowadzenie strajków rotacyjnych w całym kraju w przyszłym tygodniu – powiedział Hamilton – Powiadomimy klientów o wszelkich zakłóceniach, gdy tylko będziemy tego świadomi. Mimo naszych wysiłków klienci mogą doświadczyć opóźnień w dostarczaniu przesyłek.

Canada Post to największa firma dostarczająca przesyłki w Kanadzie. W zeszłym roku dostarczała około miliona listów i paczek dziennie, co stanowi wzrost o 20 procent w tym samym okresie w stosunku do 2016 roku.