Koniec serów topionych? 

Kanada Series Top News paźd 18, 2018 at 4:00 pm

zz cheese2Coraz więcej barów i restauracji odchodzi od legendarnego amerykańskiego sera topionego (processed cheese). Coraz częściej zastępuje się go bardziej wyrafinowanymi i luksusowymi rodzajami…

Restauracje sieci A&W w Kanadzie przerzuciły się na prawdziwy cheddar na dodatek produkowany w 100% z kanadyjskiego mleka.

Sieć Wendy’s oferuje ser typu asiago. McDonald’s do swoich produktów zaczął wyłączać gatunki sera, które nie zawierają konserwantów. Z kolei sieć Panera Bread porzuciła klasyczny grilowany ser i wprowadziła cztery nowe rodzaje: fontina, cheddar, monteau i wędzoną goudę. Efekt? Wyższa sprzedaż.

- Amerykański ser topiony to składnik, na który jest coraz mniejsze zapotrzebowanie – komentuje Sara Burnett, dyrektor ds. polityki żywnościowej w Panera Bread.

Kultura jedzenia znalazła się na rozdrożu. Amerykański ser topiony został rozsławiony przez powojenne pokolenie baby boomers, dodawano go prawie do wszystkiego. W równym stopniu uwielbiało go również pokolenie Z. Wszystko jednak zaczyna się zmieniać przez pokolenie millenialsów. Trend znajduje potwierdzenie na poziomie danych.

zz cheese1Sprzedaż topionego sera, w tym takich marek, jak Kraft Singles czy Velveeta, spada w tym roku o 1,6% i jest to czwarty z rzędu rok spadków. Zmiany można zaobserwować także na giełdzie towarowej Chicago Mercantile Exchange, gdzie 500-funtowe baryłki cheddara, wykorzystywane do produkcji amerykańskiego sera topionego, są sprzedawane ze zniżką w formie 40-funtowych bloków.

Mniejszy popyt to także spadek cen. Cena detaliczna za funt sera topionego spadła poniżej 4 dolarów, pierwszy raz od 2011 roku.

Ser topiony pojawił się w czasach, gdy liczyła się użyteczność. James i Norman Kraft wynaleźli proces topienia sera w 1916 roku. Jednym z ważnych odbiorców tego typu sera była amerykańska armia. Gdy żołnierze wrócili do domu, popularność topionego sera zaczęła rosnąć. W 1950 roku firma Kraft wprowadziła na rynek ser topiony w plastrach. Niedługo potem wymyślono maszynę, która automatycznie kroiła ser topiony na plastry. W końcu w 1965 roku zaczęto sprzedawać ser topiony w plastrach pod marką Kraft Singles.

Więcej – TUTAJ. I TUTAJ.