Jesień w ogrodzie

Any Uncategorized O ogrodach bez ogródek paźd 22, 2018 at 12:07 am

Jesień w ogrodzie jest dobrą porą na sadzenie roślin. Możemy jeszcze posadzić drzewa, krzewy i mrozoodporne roślinki cebulowe. Jeśli jednak nie planujemy już nasadzeń musimy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych dzięki którym nasz ogród bezpiecznie przetrwa zimę. Zakasajmy zatem rękawy i przygotujmy swój skrawek zieleni na nadejście zimy.

images (10)    download

Możemy jeszcze zasadzić w ogrodzie rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną, a więc- krokusy, szachownice, narcyzy, przebiśniegi, cebulice, tulipany, szafirki i lilie, a także hiacynty, czosnki ozdobne, ranniki i zawilce. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę, czy nie są uszkodzone, przesuszone lub przebarwione. Sadźmy je piętką do dołu na głębokości równej wysokości trzech takich cebulek. Jeśli zaś chodzi o cebule roślin, które nie są mrozoodporne, najpóźniej w listopadzie powinniśmy je wykopać- mowa tu o takich gatunkach jak begonia bulwiasta, kanna, dalia, mieczyk, frezja, galtonia, krokosmia, tygrysówka czy lilie orientalne. Po pierwszych przymrozkach zetnijmy zważone liście i wykopmy cebulki. Odrzućmy chore i pokryte pleśnią, a pozostałe przechowujmy w skrzyniach z odrobiną piasku w temperaturze 5-10 stopni.

Chociaż jesień w ogrodzie rzadko przynosi ciepłe dni, nie zapominajmy, że podczas dłuższej bezdeszczowej pogody nasze rośliny cierpią na brak wody. Istotne jest to zwłaszcza dla roślin zimozielonych i iglastych, by zmagazynowały w tkankach wodę, której zimą będzie im brakować. Muszą być one zawczasu dobrze nawilżone, gdyż z zamarzniętej ziemi nie mogą uzupełnić jej braku. Podlewajmy je zatem, aż do momentu, gdy ziemia zamarznie.

images (1)    images (2)

 

 

 

Poprawmy strukturę gleby oraz jej nawodnienie dokładnie przekopując ziemie. Pozbądźmy się też niechcianych chwastów. Wykonajmy cięcia pielęgnacyjne roślin oraz przytnijmy ogrodowe pnącza np. powojniki- oczywiście z wyjątkiem kwitnących na przełomie kwietnia i maja. Ważne też jest abyśmy likwidowali wszystkie zaobserwowane ogniska chorobowe na zarażonych pędach i opadniętych oraz zniekształconych przez chorobę liściach. Pozostałe opadnięte liście również systematycznie usuwajmy, aby zalegając nie powodowały gnicia trawy. Trawnik natomiast kosimy do momentu, gdy trawa przestanie rosnąć. Przed przyjściem zimy powinna być przycięta na wysokość około 5 cm. Dobrze by było też go napowietrzyć, by roślinom łatwiej było pobierać z ziemi substancje odżywcze.

Tuż po pierwszych przymrozkach powinniśmy zabezpieczyć wrażliwe na mróz drzewa, krzewy i pnącza. Ziemię wokół roślin wyścielmy korą, trocinami, liśćmi (oprócz dębu i orzecha włoskiego) lub iglastymi gałązkami. Dodatkową ochroną na niskie temperatury będzie kopczyk z ziemi ogrodowej, usypany wokół rośliny na wysokość około 30-40 cm. Rośliny o pokroju kolumnowym i stożkowym jak żywotniki, cyprysiki, cisy, jałowce możemy obwiązać spiralnie sznurkiem, aby zapobiec odkształcaniu się pod ciężarem śniegu.

images (3)

 

 

Piętrowe sadzenie cebulek

Jeśli chcemy uzyskać zachwycający efekt, posadźmy cebulki warstwowo. Tydzień po tygodniu będziemy obserwować nowe odmiany i miesiąc po miesiącu czerpać przyjemność z pojawienia się kwiatów w donicach lub pojemnikach. Na najniższym poziomie posadźmy kwiaty kwitnące jako ostatnie. Mogą to być tulipany, żonkile i hiacynty. Wcześniej kwitnące cebulki roślin, takie jak szafirki i krokusy sadzimy na górze.

Scan

 Zosia w ogrodniczkach