Nasi w Mississaudze na… drugim miejscu

Polacy w Kanadzie Top News paźd 23, 2018 at 4:00 pm
Wielkie zwycięstwo burmistrz Bonnie Crombie

Wielkie zwycięstwo burmistrz Bonnie Crombie

W wyborach municypalnych w Ontario, odbywających się w jednomandatowych okręgach wyborczych, skromna reprezentacja kandydatów polskiego pochodzenia w “bastionie polskości” jakim jest Mississauga, nie uzyskała spodziewanych sukcesów…

Wprawdzie utrzymały swoje urzędy burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie oraz posłanka z okręgu 5. Carolyn Parrish (obie z polskim pochodzeniem) ale nie powiodło się debiutującym w politycznych szrankach kandydatom. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest jednak to, że zwykle zajmowali oni pozycję drugą, tuż po zwycięzcy wyścigu w danym okręgu. Ponadto, nie udało się im pokonać wytrawnych przeciwników, doświadczonych przez lata polityków.

zz okladka

Życzmy im powodzenia za 4 lata

W okręgu 3 – Robert Kiełek zajął II pozycję uzyskując 19% głosów. Wygrała urzędująca Chris Fonseca zagarniając 73% głosów.

W okręgu 4 – Grant G. Gorczynski zdobył również II pozycję uzyskując 21% głosów (wśród 10 kandydatów). Wygrał urzędujący John Kovacs (52%).

W okręgu 7 Leslie-Żurek Silvestri zajęła III pozycję mając 12% głosów. Zwyciężyła tam była posłanka liberalna Dipika Damerla uzyskując ponad 41% głosów.

W okręgu 8 Grzegorz Nowacki zdobył niecałe 6% ulegając urzędującemu Mattowi Mahoney’owi (80%).

Nie powiodło się również kandydatom polskiego pochodzenia na katolickich kuratorów oświaty. II pozycję zajął Mateusz Kornaś zyskując 33% głosów, II pozycję zdobył także Mirosław Ruta (26%), a IV – Tomasz Głód (13%).

A więc generalnie kandydaci polskiego pochodzenia odrobinkę bez szczęścia (czytaj: poparcia) ale warto pamiętać, że startowali po raz pierwszy, więc pod tym względem są to zupełnie niezłe wyniki, a doświadczenie zdobyte na przyszłość – bezcenne.

Życzmy im powodzenia za 4 lata.

Oto zwycięzcy w poszczególnych okręgach Mississaugi:

Burmistrz: Bonnie Crombie (76.7%).

Rada miejska:

Ward 1 – Stephen Dasko (47.6%)

Ward 2 – Karen Ras (92.8%)

Ward 3 – Chris Fonseca (74.3%)

Ward 4 – John Kovac (52.7%)

Ward 5 – Carolyn Parrish (63.9%)

Ward 6 – Ron Starr (36.2%)

Ward 7 – Dipika Damerla (41.3%)

Ward 8 – Matt Mahoney (79.7%)

Ward 9 – Pat Saito (77.9%)

Ward 10 – Sue McFadden (90.1%)

Ward 11 – George Carlson (69%).

Pełne wyniki wyborów w całym Ontario - TUTAJ.