Strajk w LOT utrudnia rejsy do Toronto

Polacy w Kanadzie Series Top News paźd 23, 2018 at 12:30 pm

zz lot1Z powodu odmowy wykonania lotu przez pilotów lub stewardesy, które uczestniczą w nielegalnym strajku dwóch związków zawodowych działających w spółce, odwołano już w sumie 28 rejsów (tam i z powrotem) z Warszawy, w tym także do Toronto.

Odwołanie 28 rejsów LOT od początku strajku dotknęło ok. 1,5 tys. pasażerów. Najwięcej z nich było w poniedziałek. Do odwołania pierwszego rejsu do Toronto doszło niedzielę pod wieczór (w Kanadzie poniedziałek). Kolejny skasowano 25 października. Brak wylotu samolotu do Kanady, oznaczał też skasowany rejs powrotny z Kanady do Polski.

W takiej sytuacji pasażerom linia zapewniła hotel, przebukowuje bilety, tak, aby pasażerowie mogli jak najszybciej odlecieć do swojego celu podróży.

Jak tłumaczy rzecznik LOT Adrian Kubicki, jeśli samolot nie wyleci z Warszawy z pasażerami do danego miasta, to również nie wróci on z podróżnymi do stolicy. Spółka liczy to jako dwa rejsy na jednym kierunku. “Każdy odwołany dla spółki rejs to są olbrzymie koszty” – podkreślił. Przypomniał, że spółka ma prawo – w przypadku nielegalnego strajku – dochodzić – zarówno od organizatorów, jak i uczestników nielegalnego strajku – pokrycia szkód, które te działania wywołały.

Przykładowo – jeden odwołany lot z Warszawy do Toronto to koszt około miliona zł.

W poniedziałek LOT odwołał też m. in. rejsy do Tokio, Seulu, na licznych połączeniach krajowych i europejskich.

Prezes spółki LOT Rafał Milczarski powiedział, że strajk jest nielegalny i był motywowany politycznie – miał związek z niedzielnymi wyborami. Milczarski oświadczył też, że zwolniona szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) Monika Żelazik nie zostanie przywrócona do pracy do czasu rozstrzygnięcia sądowego. Jej przywrócenie było jednym z postulatów strajkujących.

Z danych LOT wynika, że w sumie w firmie pracuje ok. 1,3 tys. stewardes i 700 pilotów. Spółka zatrudnia około 3 tys. osób.

Dzisiejszy rejs z Warszawy do Toronto (LO 045) nastąpił planowo  ok. godz. 17:00 czasu polskiego. Dreamliner ten wyleci z powrotem z lotniska Pearsona (LO 046) ok. godziny 22:05 czasu ontaryjskiego.