10 milionów za informację o śmierci miliarderów

Lokalnie Series Top News paźd 27, 2018 at 4:00 pm
Barry i Honey Sherman

Barry i Honey Sherman

Adwokat nieżyjącego miliardera Barry’ego Shermana oferuje nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za donos, który mógłby pomóc rozwikłać tajemnicę śmierci właścicieli farmaceutycznej korporacji Apotex. Zarzuca też policji nieudolne śledztwo.

75-letni Barry Sherman i jego żona Honey zostali znalezieni martwi (powieszeni) 15 grudnia ub. roku w swojej rezydencji przy 50 Old Colony Road w North York, o czym pisaliśmy wcześniej m. in. TUTAJ. 

Zespół prywatnych detektywów zatrudnionych przez rodzinę Shermanów w celu zbadania okoliczności ich śmierci odkrył jak dotąd, że w prowadzonym przez policję śledztwie wystąpił szereg “niepowodzeń i niedociągnięć” i że nie prowadzi ono do konkluzji. Zaoferowano więc nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za informacje, które doprowadzą do aresztowania winnych.

Rodzinny prawnik Brian Greenspan powiedział reporterom, że prywatne śledztwo rodziny odkryło, że torontońska policja “nie przestrzegała podstawowych zasad” podczas badania miejsca zbrodni, a dotychczasowe ustalenia dotyczące okoliczności sprawy są po prostu błędne.

- Policji nie udało się nawet właściwie ustalić drogi dostania do domu ofiar – powiedział Greenspan. - Bo gdyby tak było, znaleźliby dowody sprzeczne z ich teorią, że niby nikt się tam nie włamał.

zz barry3Prywatny detektyw Tom Klatt powiedział, że detektywi z Toronto, którzy zajmowali się tą sprawą, nie zdołali ustalić do kogo należały wyraźne odciski palców pozostawione w domu miliarderów.

- Nie sprawdzono nawet odcisków niektórych zatrudnionych w domu pracowników - powiedział Klatt.

Greenspan powiedział, że w sumie detektywi prywatni zabezpieczyli 25 różnych odcisków palców, które przekazane policji jeszcze w maju. Rodzina utworzyła też specjalną, darmową linię telefoniczną, aby otrzymywać ewentualne donosy.

Greenspan dodał, że rodzina postanowiła rozpocząć równoległe prywatne śledztwo po tym, jak anonimowe źródła policyjne początkowo poinformowały media, że ​​śmierć traktowana jest jako morderstwo połączone z samobójstwem.

Ponadto podczas comiesięcznych odpraw ze śledczymi przez kilka ostatnich miesięcy rodzina zorientowała się, że nie są prowadzone ani nowe przesłuchania ani inne działania śledcze.

Tymczasem we wrześniu “The Toronto Star” doniósł, że policja zdobyła co najmniej 28 sądowych nakazów rewizji  – dotyczyły one nie tylko przeszukań mieszkań, ale również sprawdzania połączeń telefonicznych i rachunków bankowych.

Barry Sherman w 1974 roku założył jedną z najbardziej znanych w Kanadzie firm farmaceutycznych – Apotex. To największy producent leków generycznych w kraju, z rocznym dochodem ponad 1.5 mld dolarów, zatrudniający 10 tysięcy ludzi. Wysyła ponad 300 leków do 115 krajów. Pozwoliło to Shermanowi uzyskać status dwunastego najbardziej bogatego Kanadyjczyka (wg listy Forbesa).

Barry Sherman pochodził ze znanej w Toronto rodziny żydowskiej. Był z wykształcenia doktorem astrofizyki ale podczas studiów często pracował w laboratoriach farmaceutycznych swego wuja Louisa Lloyda Wintera, który był właścicielem największej w latach 60. kanadyjskiej firmy farmaceutycznej – Empire Laboratories.

zz barry2W 1967 roku Sherman odkupił Empire Group of Companies od egzekutora majątku swego wujka i ciotki, ponieważ zmarli oni w odstępie zaledwie 17 dni, osieracając czwórkę dzieci. Był to początek nowego imperium farmaceutycznego.

W 1971 roku Sherman ożenił się z Honey Reich, urodzoną w Austrii córką polskich Żydów. Mieli czwórkę dzieci. Słynęli z dobroczynności, m. in. przekazali 50 mln dolarów na rzecz United Jewish Appeal.

Prowadząc na olbrzymią skalę biznes farmaceutyczny, Sherman miał wielu wrogów, często uwikłanych w procesy sądowe. Produkując leki zastępcze, wpadał w potężne konflikty z producentami leków patentowanych. W swojej książce “Prescription Games” Barry Sherman napisał nawet: “Możesz prawdopodobnie zabić kogoś za tysiąc dolarów jeśli wynajmiesz odpowiednią do tego osobę. Jestem zaskoczony, że do tego jeszcze nie doszło.”

Nie brakowało też innych kłopotów – Sherman i jego firma sądzili się też z kuzynami, pretendującymi do majątku, a nawet z naukowcami testującymi leki generyczne.

Ciała nieżywych Shermanów odkrył agent nieruchomości 15 grudnia 2017 roku, wisiały obok siebie w pozycji siedzącej na balustradzie domowego basenu. Koroner określił przyczynę śmierci jako uduszenie przez powieszenie, a policja początkowo uznała, że doszło do samobójstwa, ponieważ nie było żadnych śladów forsowania mieszkania, zamkniętego od wewnątrz. Z biegiem czasu dopuszczono jednak wersję prawdopodobnego zabójstwa i upozorowania samobójstwa.

Toronto Star ujawnił (20 stycznia 2018) przeciek z teamu śledczych zatrudnionych przez rodzinę, że Shermanów zamordowano dusząc ich paskiem, a wcześniej mieli oni skrępowane ręce. Uznano również, że zabójcy mogli dostać się do wewnątrz dzięki skrytce z kluczem przytwierdzonej do drzwi przez agenta nieruchomości.

Dzieci zamordowanych zatrudniły renomowanego patologa, który wykonał drugą sekcję zwłok, ale jej wyników nigdy nie ujawniono.

W pogrzebie Shermanów uczestniczyło 6 tysięcy osób: torontońskie elity, czołowi biznesmeni i politycy w kraju oraz media.