Porywacz dziecka schwytany po 31 latach

Lokalnie Series Top News paźd 28, 2018 at 10:00 am
Allan Mann i jego syn Jermaine. Zdjęcia z 1987 roku.

Allan Mann i jego syn Jermaine. Zdjęcia z 1987 roku.

Kanadyjczyk oskarżony o uprowadzenie małego synka po 31 latach ukrywania się został aresztowany w stanie Connecticut w USA.

On i jego syn od 1987 roku żyli pod fałszywym nazwiskiem na cichych przedmieściach miasta Vernon.

Amerykańscy agenci trafili na trop Allana Manna Jr. po otrzymaniu informacji od krewnego, który wskazał, że ojciec i porwany przed laty syn mogą mieszkać w Connecticut pod zmienionym nazwiskiem.

Kiedy aresztowano Manna nie było od razu jasne, gdzie przebywa jego dorosły już syn Jermaine. Urzędnicy powiadomili matkę Jermaine’a, że ​​jej syn został zidentyfikowany i umiejscowiony.

- Po zabraniu syna od matki oskarżony żył w kłamstwie przez ostatnie 31 lat łamiąc liczne prawa obowiązujące w USA – powiedział John Durham, prokurator Connecticut -Dziękujemy wielu organom ścigania w USA i Kanadzie, które badały tę sprawę, ciężko pracowały, aby złapać zbiegłego i w końcu dostarczyły informację o dziecku matce, która zbyt długo cierpiała z powodu nieobecności syna.

Matka porwanego przed laty dziecka, mieszkanka Brampton, Lyneth Mann-Lewis na razie nie odpowiadała na prośby o komentarz ze strony mediów.

Allan Mann pojawił się na krótko w piątek w sądzie federalnym w Hartford. Lokalna gazeta „The Hartford Courant” donosi, że jego syn, Jermaine był w sądzie na pierwszym przesłuchaniu i łkał cicho z głową w dłoniach siedząc w pierwszym rzędzie na sali rozpraw. Gmach sądu opuścił bez komentarza. Z ustaleń gazety wynika, że Jermaine Mann był przekonany, że jego matka umarła kilkadziesiąt lat temu.

Mann został zatrzymany pod zarzutem o złożenie fałszywego oświadczenia w transakcjach z U.S. Department of Housing and Urban Development – HUD (Departamentem Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA).

Allan Mann ma podwójne obywatelstwo kanadyjskie i ghańskie żył w USA pod nazwiskiem Hailee DeSouza w subsydiowanym mieszkaniu w Vernon, około 12 mil na wschód od Hartford – poinformowali urzędnicy federalni.

Po ucieczce z 21-miesięcznym synem 24 czerwca 1987 i po krótkiej wizycie w Toronto, Allan Mann przybył do USA, gdzie miał krewnych i gdzie udało mu się pozyskać fałszywe dane identyfikacyjne dla siebie i swojego syna, w tym fałszywe świadectwa urodzenia z Teksasu.

Oświadczenie o nakazie aresztowania przygotowane przez specjalnego agenta HUD nie wypełnia luki między 1987 a 2018 rokiem. W sierpniu amerykańscy agenci przeprowadzili wywiady z kilkoma krewnymi i przyjaciółmi Allana Manna, w tym z członkiem rodziny, który wskazał miejsce pobytu Manna w Connecticut i jego domniemane nazwisko.

W sierpniu specjalista ds. Medycyny sądowej z Narodowego Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci przeanalizował stare zdjęcie Allana Manna i zdjęcie DeSouza z 2015 roku na prawie jazdy i stwierdził, że to prawdopodobnie ta sama osoba.

Urzędnicy powiedzieli, że DeSouza mieszkał w kompleksie mieszkaniowym Vernon od 2004 roku. Zapisy połączeń telefonicznych DeSouzy wykazały, że kontaktował się z krewnymi Manna.

Śledztwo objęło wiele agencji amerykańskich, w tym FBI, HUD, US Marshals Service, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji Zabezpieczeń Społecznych, a także torontońskiej policji i RCMP.

- To jeden z tych rzadkich przypadków, które chwytają za serce – powiedziała Christina Scaringi, specjalny agent odpowiedzialny Biura Inspektora Generalnego HUD – Pracując razem pomogliśmy w ponownym połączeniu niesprawiedliwie rozdzielonej rodziny.