Krajobraz z kamyczkami w tle

O ogrodach bez ogródek paźd 29, 2018 at 1:42 am

Główną ozdobą każdego ogrodu są i zawsze będą rośliny. Jednak istnieją takie, w których roślinność odgrywa ważną rolę, ale nie jest dominującym elementem. Ogrody żwirowe, bo o nich mowa są bardzo atrakcyjne. Przy pomocy drobnych kamieni wykorzystanych do ściółkowania powstają rabaty żwirowe, które są coraz chętniej wybierane jako element dekoracyjny ogrodu. Powodują one, że ogród nabiera niebanalnego charakteru, a rośliny są wyeksponowane. Ogród żwirowy jest elegancki i oryginalny. Naturalne barwy i chropowata struktura kamieni wspaniale komponują się z kolorowymi kwiatami i liśćmi.

imagepo       download (92)

Sporą zaletą ogrodów żwirowych jest fakt, że pasują właściwie do każdego stylu. Doskonale sprawdzają się zarówno przy nowoczesnym budownictwie, jak i przy tradycyjnym, wiejskim domu. Duże jednobarwne plamy sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Żwir podkreśla piękno posadzonych roślin. Jest trwały i nie przemieszcza się tak jak kora. W zacienionych miejscach rozjaśnia rabatę, a w miejscach słonecznych nie powoduje zbytniego nagrzewania się podłoża. Ogranicza też pracę w ogrodzie, gdyż rabaty żwirowe są łatwiejsze w utrzymaniu, eliminują bowiem problem z chwastami i zabezpieczają przed nadmiernym wysychaniem gleby.

Stworzenie ogrodu żwirowego wymaga dobrego przemyślenia kompozycji. Początkowy etap zakładania ogrodu przebiega tak samo jak w przypadku tradycyjnych rabat. Musimy spulchnić ziemię, dokładnie oczyścić i odchwaścić teren. W razie potrzeby możemy wzbogacić podłoże ziemia lepszej jakości. Ziemię równo zagrabiamy i sadzimy poszczególne rośliny. Teraz możemy obsypać rośliny warstwą żwiru o grubości 3 -5 cm. Kamyczki można dosypywać w kolejnych latach, łatwo też jest w nich wymieniać i dosadzać rośliny. Wystarczy odsunąć kamyczki, wykopać dołek, wsadzić i z powrotem nasunąć. W pierwszym roku systematycznie usuwamy pojawiające się chwasty. Potem już nie będzie takiej potrzeby. Warstwa żwiru skutecznie zapobiega rozrastaniu się chwastów.

fr       now

Największym problemem w eksploatacji żwirowych nawierzchni jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń oraz liści jesienią. Przydatny jest wówczas dobry ogrodowy odkurzacz.

   Rośliny do ogrodu żwirowego

W ogrodach żwirowych dobrze wyglądają rośliny wyraziste, o zdecydowanych kolorach i pięknych kształtach, które kontrastują ze żwirem barwa, pokrojem i faktura liści. Świetnie prezentują się klony palmowe, hortensje ogrodowe, dębolistne i bukietowe, fotergille, funkie, rodgestie, bergenie, liatry, ostróżki, ciemierniki i żurawki. Również świdośliwa, jałowiec skalny, berberys, dereń, sosna czarna, ostrokrzew Meserwy, mahonia pospolita, budleja Dawida, lawenda waskolistna, bambusy, barwinek, złotlin.  Nie powinno też zabraknąć roślin zimozielonych, dzięki którym ogród nie straci na atrakcyjności także zima. Pasują tu bukszpany, cisy, azalie japońskie, karłowe odmiany iglaków oraz juki. Pięknie tez wyglądają trawy ozdobne takie jak- miskanty, rozplenice, irysy syberyjskie, turzyce, trzczcinnik, ostnica powabna i olbrzymia i kostrzewa popielata. Unikajmy sadzenia roślin drobnolistnych, jednorocznych, zrzucających liście, szybkorosnących i zatracających formę.

download (99)     images f

 

Rośliny w ogrodzie żwirowym zasilamy, podlewając je roztworem nawozu rozpuszczonego w wodzie lub opryskując specjalnym nawozem dolistnym. Możemy tez nasypać w otwory, w których rosną, nawozu sypkiego i zwilżyć podłoże delikatnym strumieniem wody, żeby rozpuścić nawóz. Podlewając pamiętajmy, że żwir ogranicza parowanie wody, wobec czego należy go rzadziej podlewać.

 Zosia w ogrodniczkach