“The Toronto Sun” rezygnuje z kolumny kwestionującej szczepienia

Kanada Series Top News paźd 29, 2018 at 4:00 pm

Czołowy dziennik kanadyjski usunął ze swego wydania internetowego dział, który zachęcał czytelników do rozważenia “obu stron debaty na temat szczepionek”. Doszło do tego po tym, jak kolumna ta stała się tematem ustawicznych ataków w sieci…

Adrienne Batra, redaktor naczelna Toronto Sun, oznajmiła w swoim poście na Twitterze, że pewna liczba lekarzy wykazała na “nieścisłości” w felietonach o szczepieniach, napisanych przez dr. Kena Walkera pod pseudonimem W. Gifford-Jones.

Dr Ken Walker

Dr Ken Walker

Walker pisze w nich m. in., że zamiast poddawać się corocznym szczepieniom przeciw grypie, zdałby się raczej na dzienne dawkowanie witaminy C, aby podbudować własny układ odpornościowy. Mówi przy tym, że chociaż szczepionki ratują życie, historia udowodniła, że w rzadkich przypadkach niosą potencjalnie ukryte ryzyko.

Redaktor naczelna Toronto Sun uznała jednak, że opinia lekarza nie odzwierciedla stanowiska redakcji.

- Nasze artykuły o szczepionkach są zbalansowane, a my zachęcamy ludzi do szczepień - napisała na Twitterze.

94-letni dr Ken Walker powiedział, że w jego długoletniej karierze felietonisty kontrowersyjne opinie nie były mu obce podczas dyskusji o tak delikatnych sprawach, jak aborcja czy śmierć w asyście lekarza. Dodał, że wcale nie zaleca, aby ludzie zrezygnowali ze szczepień dla siebie lub swoich dzieci, i że powinni rozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym.

- Kiedy przeprowadzałem operację chirurgiczną, nigdy nie mogłem zagwarantować żadnemu z pacjentów, że nie umrze lub że nie wystąpią komplikacje - mówi dr Walker. - I myślę, że podobnie jest ze szczepionkami. Nigdy nie możesz spojrzeć komuś w oczy i powiedzieć mu: “Możesz wziąć tę szczepionkę i nic ci się nie stanie”.

zz szczpionka2Public Health Agency of Canada, rządowa agencja, która publikuje kwartalny raport o niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia reakcjach na szczepienia, twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2016 r. zgłoszono 902 takie incydenty. Jednak spośród nich tylko 103 uznano za “poważne”.

Wydany przez tę agencję poradnik szczepień (Canadian Immunization Guide) stwierdza, że ​​”ryzyko przeniesienia chorób, którym można zapobiec przy pomocy szczepionki, nadal utrzymuje się i znacznie wzrosłoby, gdyby zaprzestano szczepień”.

Ostrzega także, że “zagrożenia ze strony szczepionek mogą być trudne do rozwiania pomimo wiarygodnych dowodów naukowych”.

Więcej - TUTAJ.

zz szczepienia