Ciąża tuż po ciąży szkodzi zdrowiu

Kanada Series Top News paźd 30, 2018 at 4:00 pm

zz ciazaKobiety, które zajdą w ciążę przed upływem roku od urodzenia ostatniego dziecka, narażają siebie i swoje nienarodzone dziecko na kłopoty ze zdrowiem – wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców University of British Columbia oraz Harvard TH Chan School of Public Health.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 150 tys. narodzin dzieci w Kanadzie i odkryli, że krótka przerwa między ciążami jest niebezpieczna dla kobiet, które urodziły dziecko po 35. roku życia. Wystarczy jednak odczekać od 12 do 18 miesięcy przed zajściem w kolejną ciążę – i ryzyko to zostaje poważnie zredukowane.

Krótka przerwa między kolejnymi ciążami stwarza też ryzyko dla nienarodzonych dzieci matek w każdym wieku – dotyczy to w szczególności kobiet w wieku od 20 do 34 lat.

- Nasze badania wskazały, że zagrożenie dla zdrowia matki i dzieci rośnie, jeśli między ciążami jest krótka przerwa - podkreśla Laura Schummers, która uczestniczyła w badaniach. – Szczególnie ważne jest to w przypadku starszych kobiet, które często celowo skracają przerwę między ciążami.

Badacze z Brytyjskiej Kolumbii odkryli, że ryzyko śmierci przy porodzie w przypadku kobiety mającej więcej niż 35 lat, która zaszła w ciążę do sześciu miesięcy po urodzeniu pierwszego dziecka, wynosi 1,2 proc. W przypadku kobiet w tym wieku, które odczekają 18 miesięcy przed kolejną ciążą, ryzyko to spada do 0,5 proc.

Z kolei w przypadku młodszych kobiet krótka przerwa między ciążami sprawia, że ryzyko przedwczesnego porodu wynosi 8,5 proc. Odczekanie 18 miesięcy przed poczęciem kolejnego dziecka zmniejsza to ryzyko do 3,7 proc.

Więcej – TUTAJ.