Chcą przesłuchać Zuckerberga

Kanada Series Top News paźd 31, 2018 at 4:00 pm

zz facebook1Komisje parlamentarne w Kanadzie i Wielkiej Brytanii i wezwały dzisiaj dyrektora generalnego Facebooka – Marka Zuckerberga – do złożenia zeznań przed wspólną komisją międzynarodowych prawników badających zjawisko fałszywych wiadomości (fake news) w Internecie.

Damian Collins, szef komisji parlamentarnej ds. mediów w Wielkiej Brytanii, połączył siły ze swoim odpowiednikiem w Kanadzie – Bobem Zimmerem, aby wywrzeć presję na Zuckerbergu, aby osobiście poddał się on przesłuchaniom, podobnie jak przed Kongresem USA i Parlamentem Europejskim. Utworzony w tym celu specjalny komitet międzynarodowy rozpocznie sesję  27 listopada i w jego składzie mają znaleźć się eksperci prawni z innych krajów.

Firmy z branży mediów społecznościowych w Wielkiej Brytanii znalazły się po lupą w związku z zarzutami, że firma Cambridge Analytica, zajmująca się doradztwem politycznym, wykorzystywała dane z dziesiątków milionów kont na Facebooku, aby profilować wyborców i pomagać kampanii wyborczej prezydenta Donalda Trumpa w 2016 roku.

Komitet ma też zbadać wpływ fałszywych wiadomości rozpowszechnianych na całym świecie za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Łączenie przez Wielką Brytanię sił z Kanadą (i być może z innymi krajami) wydaje się mieć na celu nacisk na Zuckerberga i przekonanie go, aby zjawił się osobiście.

“Takie wspólne przesłuchanie jeszcze nigdy nie miało miejsca” – napisała kanadyjsko-brytyjska para do Zuckerberga. “Biorąc pod uwagę twój własny cel, jakim jest naprawienie Facebooka, i zapobieganie złemu wykorzystywaniu tej platformy w procesach demokratycznych, chcielibyśmy dać ci szansę pojawienia się na tym przesłuchaniu.”

Za reklamę w swoim serwisie społecznościowym Facebook zgarnia krocie. Najbardziej cenni są – według serwisu – użytkownicy z USA i Kanady. Polacy razem z innymi Europejczykami warci są… jedną trzecią przeciętnego Amerykanina.

Facebook właśnie podał kwartalne wyniki finansowe. 13,7 mld dol. przychodów i zysk 5,1 mld dol. to dużo więcej niż 4,7 mld dol. sprzed roku i powyżej oczekiwań analityków rynku, którzy spodziewali się zarobku na poziomie zaledwie 4,3 mld dol. na czysto. Giełda prawdopodobnie nagrodzi to prawie 7-procentowym wzrostem kursu akcji.

Jednocześnie serwis BBC podał dzisiaj, że liczba użytkowników Facebooka rośnie w wolniejszym tempie. Wzrost spowolnił w Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie utrzymywał się na stałym poziomie. Jak podkreśliło BBC, Facebook, do którego należą również serwisy WhatsApp i Instagram, musi zmierzyć się ze zmianami dotyczącymi sposobu korzystania z tej platformy, a także wolniejszym tempem pozyskiwania użytkowników na najbardziej dochodowych rynkach.

Wzrost nie przyspiesza na rynkach rozwiniętych, coraz częściej użytkownicy komunikują się w serwisie za pośrednictwem tzw. prywatnych wiadomości.