Kolejny Kanadyjczyk w kosmosie

Kanada Top News list 1, 2018 at 4:00 pm
David Saint-Jacques

David Saint-Jacques

Kanadyjska Agencja Kosmiczna potwierdziła, że ​​astronauta David Saint-Jacques z Quebecu wystartuje 3 grudnia na sześciomiesięczną misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Los jego lotu był niepewny po tym, jak doszło do awarii rakiety nośnej Sojuz w zeszłym miesiącu, ale teraz wiadomo, że wyleci on ponad dwa tygodnie wcześniej niż pierwotnie planowano.

Canadian Space Agency oświadczyła, że wcześniejsza data ekspedycji pozwoli utrzymać ciągłość pracy naukowej na pokładzie stacji kosmicznej i dotrzymać terminów zaplanowanych operacji.

Wylot Saint-Jacquesa pierwotnie zaplanowano na 20 grudnia.

Dochodzenie przeprowadzone przez rosyjską agencję kosmiczną ustaliło, że awarię rakiety tuż po wystrzeleniu jej w Kazachstanie 11 października. spowodował niesprawny czujnik. Problem pojawił się dwie minuty od startu, co spowodowało awaryjne lądowanie kapsuły z astronautą z NASA Nickiem Hague i Aleksiejem Ovchininem z Roskosmosu. Spadła ona na  Ziemię z wysokości 50 km. Żaden z mężczyzn nie został ranny.

48-letni David Saint-Jacques urodził się w mieście Quebec, ale dorastał w mieście Saint-Lambert (przedmieścia Montrealu). Zanim został wybrany do składu kanadyjskich astronautów był naukowcem, a jego badania naukowe dotyczyły m.in. inżynierii, astrofizyki i medycyny. Prowadził badania w ośrodkach naukowych wielu krajów, takich jak Francja, Węgry, Liban i Gwatemala.

Swoją karierę rozpoczął w 1993 roku jako inżynier biofizyki, później pracował w szpitalu jako technik sprzętu wykonującego angiografię oraz analizował algorytmy obrazowania. W latach 1994-98 zajmował się głównie teoretycznymi pracami na temat astronomii obserwacyjnej a także projektowaniem i produkcją instrumentów optycznych dla ośrodków obserwacyjnych na Wyspach Kanaryjskich. W 2001 wstąpił do zespołu astrofizyków na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Montrealu.

Był również doktorem nauk medycznych, współkierownikiem w Inuulitsivik Health Centre w mieście Puvirnituq i wykładowcą akademickim na wydziale medycznym McGill University.

Kanadyjski astronauta został wybrany do CSA w maju 2009 po długim procesie selekcji, w którym wzięło udział aż 5351 kandydatów. Przeprowadził się wówczas do Houston w USA i był jednym z 14 członków 20-tej grupy Astronautów NASA.

Obecnie jest żonaty i ma troje dzieci. Prywatnie uwielbia podróże górskie, wspinaczkę, jazdę na rowerze i jest pasjonatem żeglarstwa. Posługuje się płynnie językami francuskim i angielskim oraz zna podstawy rosyjskiego, japońskiego i hiszpańskiego.