Najbrudniejsze miejsca w samolocie

Kanada Top News list 2, 2018 at 12:36 pm

zz bakteriaJakie miejsca w samolotach wołają o pomstę do nieba? W których z nich kryje się najwięcej zarazków? Naukowcy postanowili to sprawdzić na trzech różnych kanadyjskich liniach lotniczych. Odpowiedź jest zaskakująca.

Obserwację prowadzono podczas 18 lotów trzech linii lotniczych: Air Canada, WestJet oraz Porter Airlines, na krótkich trasach pomiędzy Ottawą i Montrealem.

Do analiz pobrano ponad 100 próbek z zagłówków, zamków do pasów bezpieczeństwa, kieszeni przy fotelu, z rozkładanej tacy na jedzenie, jak również z klamki wewnątrz toalet.

Zebrane próbki wysłano do laboratorium Uniwersytetu w Guelph. Analizował je mikrobiolog, Keith Warriner, który w rozmowie z CBC podkreślił, że był naprawdę bardzo zaskoczony wynikami badań, ponieważ wśród zarazków w próbkach z samolotów, odkryto również ślady groźnej bakterii E. coli. Znajdowały się one zarówno na zagłówkach, jak i w kieszeniach siedzeń.

Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji – zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

zz bakteria2‒ Szczerze, byłem zszokowany wynikami tych badań. Sam dużo latam i jestem świadom tych wszystkich zarazków, które gromadzą się na różnych powierzchniach w samolotach. Ale to, co zobaczyłem na tych zagłówkach, wprawiło mnie w obrzydzenie ‒ mówił w rozmowie z mediami Jason Tetro, który zajmuje się badaniami zarazków.

Jaka jednak część wyposażenia samolotu jest największym siedliskiem bakterii? Z badań przeprowadzonych przez telewizyjny program Marketplace wynika, że najbrudniejszymi miejscami w samolotach są zagłówki. To właśnie na ich powierzchniach gromadzi się najwięcej zarazków w porównaniu z innymi elementami, które znajdują się na pokładach samolotów.

Co w takiej sytuacji robić? Jak uniknąć zarażenia groźnymi bakteriami? Naukowcy zalecają, aby pasażerowie zabierali ze sobą w bagażu podręcznym żel do dezynfekcji rąk i chusteczki antybakteryjne.

Zawsze myjmy ręce przed jedzeniem oraz dotykaniem twarzy. Warto także wyczyścić stolik, oparcia, a zwłaszcza zagłówek. Na szczęście coraz więcej linii używa jednorazowych nakryć na zagłówkach.