Starcia z policją przed Roy Thomson Hall

Lokalnie Series Top News list 4, 2018 at 10:00 am

 

aadebata

Torontońska policja zatrzymała 12 osób podczas protestu lewicowców przeciwko kontrowersyjnej debacie, w której wziął udział były strateg Białego Domu, Steve Bannon. Dwóch policjantów zostało rannych.

Rzecznik prasowy Toronto Gary Long powiedział, że oskarżenia obejmują wtargnięcie, chuligańskie zachowanie i napaść na policjanta. Nie podał nazwisk oskarżonych ani nie określił, o co oskarżono każdą z zatrzymanych osób.

Long stwierdził, że jeden funkcjonariusz został uderzony pięścią, a inny zaś kijem podczas protestu. Wydarzenia te opóźniły rozpoczęcie debaty w Roy Thomson Hall o około pół godziny.

Protestujący zgromadzili się pod audytorium w centrum miasta przed dyskusyjnym spektaklem, w którym Bannon i konserwatywny komentator David Frum mieli debatować nad rolą populizmu w polityce w ramach cyklu „Munk Debates”.

aadebata2

Protestujący wezwali organizatorów do odwołania imprezy, oskarżając Bannona o bycie białym supremacjonistą i argumentując, że nie powinno mu się stwarzać możliwości publicznego wygłaszania swoich poglądów.

64-letni Bannon, były przewodniczący prawicowej „Breitbart News”, pomógł Donaldowi Trumpowi wygrać wybory prezydenckie w 2016 roku. Był głównym strategiem Białego Domu przez osiem miesięcy do sierpnia 2017 roku. Jego krytycy nazwali go rasistą i antysemitą. Oskarżenia te Bannon zdecydowanie odrzucił.

Steve Bannon i David Frum

Steve Bannon i David Frum

Podczas debaty Bannon zaprzeczył, że Trump lub jego zwolennicy są rasistami. Stwierdził, że w rzeczywistości są prawdziwymi antyfaszystami, ponieważ faszyzm niszczy państwo.

Frum, redaktor magazynu „The Atlantic” i były autor przemówień byłego prezydenta USA, George’a W. Busha powiedział, że Trump i jego populizm nie powinny być odpowiedzią na problemy nękające liberalną demokrację. Oskarżył Bannona i Trumpa o używanie słów wywołujących niechęć do Żydów, czarnych i imigrantów.

Wszystkim tym zarzutom Bannon zaprzeczył. Ostatecznie debata została uznana za remis.