Zabezpieczamy rośliny przed zimą

O ogrodach bez ogródek list 4, 2018 at 8:18 pm

Mroźna bezśnieżna zima potrafi zasiać spustoszenie. Szczególnie narażone są rośliny z innych stref klimatycznych, niektóre iglaki i krzewy zimozielone. Nie warto zdawać się na przypadek, wierząc, że w tym roku pogoda może okazać się łaskawsza. Lepiej zadbać o zabezpieczenie roślin przed mrozem z odpowiednim wyprzedzeniem i uniknąć niepotrzebnych szkód. Najlepszym czasem na okrycie roślin jest spadek temperatury do – 5 stopni Celsjusza. Jeśli zbyt wcześnie zostaną one okryte, nie zdążą się uodpornić. Będą również narażone na gnicie i towarzystwo gryzoni, szukających schronienia przed mrozem.

images (17)  images (16)

Zabezpieczyć rośliny możemy na wiele sposobów. Liście nadają się do zabezpieczenia cebulek kwiatowych i bylin. Możemy też nimi otulić podstawy drzew i niektórych krzewów. Pamiętajmy jednak, że tworzą osłonę, która nie przepuszcza powietrza, więc nie wolno używać ich do roślin zimozielonych narażonych na gnicie. Stroisz to gałązki drzew iglastych, najczęściej świerka, jodły lub cisu. Można nimi okrywać wszystkie rośliny, również zimozielone. Bardzo dobrze zabezpieczy byliny, róże i krzewy liściaste. Wyższe rośliny otaczamy stroiszem na kształt namiotu, niskie natomiast, kładąc płasko na ziemi. Do ochrony róż, magnolii, hortensji oraz innych wyjątkowo wrażliwych roślin, używamy okryć ze słomy. Z zabezpieczeniem pnączy poradzą sobie słomiane maty. Materiał ten ogranicza dopływ światła, więc roślin zimozielonych nie możemy nim zabezpieczać. Agrowłóknina jest obecnie najlepszym dostępnym materiałem zabezpieczającym przed mrozem. Częściowo przepuszcza powietrze, wilgoć i światło. Jest lekka, więc nie obciąża i nie uszkadza roślin. Zapewnia roślinom optymalne warunki do wegetacji, jednocześnie okrywając niczym pierzyna.  Agrowłókniną okrywamy przede wszystkim iglaki, róże, winorośl, wrzośce, rododendrony. Pamiętajmy jednak,że do okrywania roślin najlepiej wybrać agrowłókninę białą, czarna zbyt szybko się nagrzewa i zamiast pomagać, może zaszkodzić roślinie. Czarna służy do ściółkowania gleby, eliminuje chwasty i chroni rośliny przed nadmierną utrata wilgoci. Doskonałe do okrycia młodych drzew są worki jutowe- podobne w strukturze do agrowłókniny. Przepuszczają powietrze, jednocześnie chroniąc przed zimnem i wiatrem.

images (5)       images (9)

W pierwszej kolejności należy zadbać o rośliny rosnące na otwartym terenie, które są szczególnie narażone na mroźny, wysuszający wiatr. Również rośliny z płytkim systemem korzeniowym należy zabezpieczyć jak najwcześniej.

Zima na balkonie

Pierwsze przymrozki to znak, że rośliny rosnące w pojemnikach na tarasach i balkonach będą potrzebowały nieco więcej troski. Ważne jest przede wszystkim zabezpieczenie donic, aby bryły korzeniowe roślin nie przemarzły. Najważniejsza zasada jest taka, aby nie używać do osłaniania roślin i donic materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza. Aby zabezpieczyć donice od spodu można ustawić je na kawałku styropianu o grubości kilku centymetrów. Zewnętrzne ścianki donic można otulić białą agrowłókniną owijając kilkakrotnie pojemnik. Do tego celu można użyć również folii pęcherzykowej, mat słomianych lub tektury. Innym sposobem jest włożenie donicy do innej większej i wypełnienie przestrzeni między donicami liśćmi, korą, trocinami lub pokruszonym styropianem. Warto pamiętać też o zabezpieczeniu wierzchniej warstwy ziemi w donicy. Można obsypać ją korą, liśćmi lub torfem po wcześniejszym obfitym podlaniu roślin przed zimą.

download (2)     images (21)

 Zosia w ogrodniczkach