Kościoły gotowe na przyjęcie bezdomnych

Lokalnie Top News list 5, 2018 at 6:00 am

aacold4

W miarę, jak temperatura owietrza zaczyna spadać, organizacje religijne w GTA zaczęły otwierać drzwi by pomóc bezdomnym.

Program „Out of the Cold” wprowadzony po raz pierwszy w 1987 roku, zapewnia ludziom bez dachu nad głową nocleg, ciepły posiłek a także dostęp do usług takich jak pralnia i porady prawne.

- Najważniejszą rzeczą, jaką im dajemy to życzliwość, przyjaźń, godność i poczucie własnej wartości – mówi dyrektor Holy Blossom Temple, Bob Charendoff.

Holy Blossom bierze udział w akcji od 23 lat. Charendoff mówi, że była to pierwsza synagoga prowadząca program „Out of the Cold” w Toronto.

- Nastąpił wielki oddźwięk ze strony świątyni i naszej społeczności – powiedział Charendoff- Jest to najważniejszy program, jaki prowadzimy w tej świątyni.

Holy Blossom oferuje różne programy dla gości w trakcie ich pobytu.

- Mamy usługi pielęgniarskie – powiedział Charendoff – Mamy rozrywkę muzyczną, mamy zajęcia towarzyskie, takie jak Bingo i program artystyczny.

aacold

Szesnaście organizacji religijnych, w tym kościoły i synagogi, organizuje noclegownie od listopada do końca marca, aby zapewnić osobom potrzebującym dach nad głową i ciepło .

Od czwartku Holy Blossom Temple, a także pierwsza międzywyznaniowa noclegownia przy kościele św. Mateusza oraz Chinese Gospel otworzyły drzwi dla bezdomnych by mogli w cieple przenocować.

David Reycraft, dyrektor ds. usług mieszkaniowych w Dixon Hall, organizacji wspierającej grupy religijne za pośrednictwem funduszy miejskich, twierdzi, że zapotrzebowanie na program nie ogranicza się tylko do wyjątkowo zimnych nocy.

- Nazwa akcji już nie pasuje do rzeczywistości – powiedział – Osoby, które korzystają z programu niezależnie od temperatury na zewnątrz. W przeszłości ośrodki pomocy były najbardziej ruchliwe podczas najzimniejszych dni w roku, ale teraz są zajęte od momentu otwarcia drzwi.

W raporcie Dixon Hall z 2017 r., zatytułowanym „Out of the Cold – 30 lat później – rosnący kryzys”, podano dane, które wskazują  na znaczny wzrost liczby osób korzystających z usług noclegowych w latach 2016 i 2017.

Jednak, jak mówi Reycraft – od kiedy miasto Toronto w ubiegłą zimę otworzyło ośrodki opieki zastępczej - nastąpił pewien spadek liczby klientów noclegowni.

Miasto planuje kupić i zbudować cztery z takich konstrukcji namiotowych. Ta i podobne do niej zaplanowano dla bezdomnych mieszkańców Toronto. Namiot na zdjęciu był przez 10 lat wykorzystywany jako sala gimnastyczna w prywatnej szkole.

Miasto planuje kupić i zbudować cztery z takich konstrukcji namiotowych. Ta i podobne do niej zaplanowano dla bezdomnych mieszkańców Toronto. Namiot na zdjęciu był przez 10 lat wykorzystywany jako sala gimnastyczna w prywatnej szkole.

- Zauważyliśmy, że wraz z pojawieniem się usług miejskich w ubiegłym roku, nastąpił spadek liczby osób korzystających z naszej pomocy – mówi Reycraft – Uważam, że nasze obłożenie wyniosło 95 procent w ubiegłym roku, poprzedni rok to około 98 procent.

W tym roku władze Toronto zobowiązały się do otwarcia czterech nowych ośrodków opieki zastępczej w mieście.

Choć Charendoff mówi, że nie wie, jakie będzie zapotrzebowanie tej zimy, ale jest pewien, że program jest potrzebny i konieczny.

- To absolutnie kluczowe – podkreśla – Są noce podczas których bałbym się o bezpieczeństwo tych ludzi, jeśli nie byłoby akcji naszej świątyni i innych środowisk religijnych, jeśli zrezygnowalibyśmy z programu „Out of the Cold”.