Piękna plaża i niebezpieczny pasożyt

Lokalnie Series Top News list 5, 2018 at 10:00 am

SAMSUNG

Wielu z nas w czasie zimy wyjeżdża na południe do ciepłych krajów w poszukiwaniu kąpieli w morzu i słońca. Większość rozkoszuje się chodzeniem boso po piaszczystej plaży, a to może okazać się niezbyt bezpieczne…

Trzy mieszkanki Toronto wyruszyły do miejscowości Negril na Jamajce, gdzie spotkała ich nieprzyjemna niespodzianka.

Po powrocie do domu na ich ciele pojawiły się pęcherze i opuchnięta, swędząca skóra.

Okazało się, że wszystkie trzy zaraziły się tęgoryjcem – bolesnym pasożytem, którego złapały podczas chodzenia boso po plaży.

- W naszych stopach zagnieździły się larwy i robaki – mówi Tara Benedek

aaboso5

– Można zobaczyć ślady robaków na moich stopach – mówi Brigitte May – To najstraszniejsze doświadczenie w moim życiu.

Tęgoryjec (Ancylostoma duodenale, po angielsku hookworm) jest przenoszony głównie poprzez chodzenie boso po zarażonej pasożytami glebie lub piasku. Obecność pasożytów może być spowodowana odchodami pozostawionymi przez psy lub koty.

Zarażenia tęgoryjcem mają miejsce w strefie tropikalnej i subtropikalnej właściwie na całym świecie. Szacuje się, że całkowita liczba osób zarażonych wynosi 580-740 mln. Największą liczbę zachorowań obserwuje się w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Oceanii, Ameryce Południowej i Środkowej. Zarażenie następuje zazwyczaj na terenach wiejskich, ponieważ występuje tam ciepły i wilgotny klimat, niewłaściwa utylizacja ścieków.

Ludzie zarażają się chorobą tęgoryjcową drogą przezskórną. Obecne w glebie larwy wnikają aktywnie podczas kontaktu skóry z ziemią.

Obecność larw w płucach, w mechanizmie odczynu toksyczno-alergicznego powoduje gromadzenie się komórek kwasochłonnych, co niekiedy prowadzi do tworzenia się nacieków o patogenezie podobnej jak w glistnicy.

Objawy kliniczne występujące w chorobie tęgoryjcowej mogą towarzyszyć wędrówce larw przez skórę, przejściu przez płuca, a także pasożytowaniu w przewodzie pokarmowym, jednak u ponad 90% wszystkich zarażonych przebieg jest bezobjawowy. W miejscu wniknięcia larwy inwazyjnej może występować świąd oraz zmiany mające postać grudek. Masywna inwazja w okresie przejścia przez płuca może objawiać się kaszlem, dusznością i skurczem oskrzeli. Pasożytowanie robaka w przewodzie pokarmowym może być przyczyną bólów brzucha i biegunki o niewielkim nasileniu.

W zarażeniu tęgoryjcem charakterystycznym objawem klinicznym jest niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Uważa się, że już inwazja zaledwie dwudziestu osobników tego gatunku może powodować objawy niedokrwistości. Natomiast u dzieci mogą występować niedobory białkowo-energetyczne, które cechują się zaburzeniami rozwoju psychoruchowego.

Chorzy mogą zgłosić się na leczenie do Oddziału Chorób Tropikalnych w Toronto General Hospital.

Obuwie, które może nas zabezpieczyć przed tęgoryjcem.

Obuwie, które może nas zabezpieczyć przed tęgoryjcem.

- Lekarze z tej kliniki byli jedynymi, którzy dokładnie wiedzieli, co to jest i od razu rozpoczęli leczenie podając odpowiednie lekarstwa – powiedziała Karin Weatherbie.

Wszystkie kobiety mówią, że długo nie zdecydują się na chodzenie boso po piasku.

- Chciałabym polecić każdemu, kto jedzie do na południe by nosił wodne obuwie na plaży, coś, co zakrywa stopy, zwłaszcza jeśli widzi na plaży bezpańskie zwierzęta – powiedziała Benedek – Już teraz szukam odpowiedniego obuwia do mojej następnej podróży.