Lowe’s zamyka 31 sklepów w Kanadzie, 20 w USA

Kanada Top News list 6, 2018 at 4:00 pm

Screen Shot 2018-11-05 at 17.27.05Wielka amerykańska sieć z materiałami budowalnymi i gospodarstwa domowego Lowe’s Companies (w tym Rona) zamyka 31 lokalizacje w całej Kanadzie w celu usprawnienia swojej działalności.

Zamknięte zostaną także dwa regionalne centra magazynowe – w Mississaudze i w St. John’s (N.L.) oraz fabryki w St. John’s i w Kamloops (B.C.) jako część działań skupiających się na najbardziej dochodowych elementach działalności.

Wśród 27 sklepów, które mają zostać zlikwiwodane pod koniec stycznia, 9 znajduje się w Ontario, 9 w Quebecu, 6 w Nowej Fundlandii i Labradorze, 2 w Albercie i jeden w Kolumbii Brytyjskiej.

Sylvain Prud’homme, dyrektor naczelny Lowe’s Canada, nie powiedział ilu pracowników straci pracę, ale podkreślił, że zmiany pozwolą firmie lepiej służyć klientom.

- Uczynimy wszystko, aby zapewnić płynne zamykanie sklepów, a zarazem wsparcie wykwalifikowanych pracowników, w miarę możliwości przenosząc ich do innych lokalizacji - powiedział Prud’homme.

Zamknięcia w Kanadzie spowodują zmniejszenie łącznej powierzchni powierzchni handlowej tylko o ok. 3%.

Obecnie firma posiada w Kanadzie 68 sklepów Lowe’s i 430 Rona – a całość  sieci obejmuje 2390 lokalizacje w Ameryce Północnej, w tym pochłonięte wcześniej marki Reno-Depot, Dick’s Lumber, Contractor First i Ace.

David Soberman, profesor University of Toronto specjalizujący się w marketingu i sprzedaży detalicznej powiedział, że sieć Lowe’s wykupiła sieć Rona w 2016 r. w transakcji wartej 3,2 miliarda dol., co najprawdopodniej skutkuje dzisiejszymi cięciami.

- Być może mieli już zbyt wiele lokalizacji – powiedział. - Teraz ludzie będą musieli podjechać nieco dalej, aby znaleźć sklep Lowe’s lub Rona.

Soberman dodał, że firma boryka się również z ostrą konkurencją ze strony takich sieciówek jak Home Improvement czy Canadian Tire oraz w pewnym stopniu Costco i Walmart, które są “niezwykle potężne, a oferują zaopatrzenie i domu i ogrodu”.

Giganci handlu elektronicznego, w tym Amazon, również stanowią zagrożenie ze względu na wyjątkową efektywność handlową, ale Soberman stwierdził, że ich wpływ na Lowe’s jest ograniczony, ponieważ wiele produktów budowlanych i dekoracyjnych jest zbyt ciężka i nieporęczna, przez co znacząco podnosi koszty wysyłki.

Oto lokalizacje, które Lowe’s Companies Inc. zamknie w Ontario:

Regional Support Centre, Mississauga

Rona Mississauga (Westdale Mall)

Rona Mississauga (Lakeshore)

Rona Sault Ste. Marie

Rona Sudbury

Rona Peterborough

Rona Kingston (Bath Road)

Rona Lakefield

Lowe’s North York (Centerpoint Mall)

Lowe’s Sault Ste. Marie.