Marszałek Senatu z wizytą w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News list 7, 2018 at 12:30 pm

zz karczewski1W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę z kilkudniową wizytą (5-9 listopada) przybył do Kanady marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją z Senatu.

Marszałek Karczewski odwiedził najpierw Ottawę, gdzie wraz z ambasadorem  Andrzejem Kurnickim wziął udział w uroczystej gali z okazji Narodowego Święta Niepodległości i 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Kanadę i Polskę dzieli ocean, ale łączy historia. Podkreślił to w Muzeum Wojny gen. Andrew Leslie, MP i sekretarz parlamentarny przy ministrze spraw zagranicznych. Jego dziadkowie walczyli na frontach I wojny światowej oraz z polskimi bohaterami pod Monte Cassino. On sam służył z Polakami w Afganistanie.

 

 

Gen. Andrew Leslie, MP

Gen. Andrew Leslie, MP

Sławomir Sadurski, bohater NSZZ RI "Solidarność Wiejska" w dawnym woj. piotrkowskim, który w latach 80. znalazł drugi dom  w Kanadzie, został odznaczony przez marszałka Karczewskiego Krzyżem Wolności i Solidarności
Sławomir Sadurski, bohater NSZZ RI “Solidarność Wiejska” w dawnym woj. piotrkowskim, który w latach 80. znalazł drugi dom  w Kanadzie, został odznaczony przez marszałka Karczewskiego Krzyżem Wolności i Solidarności

Screen Shot 2018-11-07 at 10.22.46Screen Shot 2018-11-07 at 10.29.58Screen Shot 2018-11-07 at 11.26.39 Screen Shot 2018-11-07 at 11.27.09Podczas dwudniowego pobytu w stolicy Kanady, St. Karczewski spotkał się marszałkiem Izby Gmin Geoffem Reganem, senatorem Peterem Harderem – przedstawicielem rządu ds. współpracy z Senatem, a także parlamentarną grupą przyjaźni polsko-kanadyjskiej (Canada-Poland Parliamentary Friendship Group) pod przewodnictwem posła Petera Fonseki oraz z przedstawicielami nowego zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Na spotkaniu z Geoffem Reganem

Na spotkaniu z Geoffem Reganem

Na spotkaniu z Canada-Poland Parliamentary Friendship Group

Na spotkaniu z Canada-Poland Parliamentary Friendship Group

Na spotkaniu z nowymi władzami Zarządu Głównego KPK

Na spotkaniu z nowymi władzami Zarządu Głównego KPK

W Parku Konfederacji marszałek Karczewski wraz z delegacją złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą kanadyjskich lotników, którzy zginęli nad Polską niosąc pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. Odwiedził również Muzeum Wojny, złożył wieniec pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a także pod Narodowym Pomnikiem Ofiar Holokaustu.

Podczas pobytu w Ottawie Stanisław Karczewski spotkał się także z konsulami generalnymi i konsulami honorowymi reprezentującymi Polskę w Kanadzie
Podczas pobytu w Ottawie Stanisław Karczewski spotkał się także z konsulami generalnymi i konsulami honorowymi reprezentującymi Polskę w Kanadzie
W Domu Polskim w Ottawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polonii kanadyjskiej

W Domu Polskim w Ottawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polonii kanadyjskiej

Screen Shot 2018-11-07 at 15.20.30Podczas pobytu w Toronto w środę 7 listopada, marszałek Karczewski weźmie udział w konferencji prasowej z dziennikarzami polonijnymi oraz spotka się z Polonijną Radą Konsultacyjną przy Konsulu RP w Toronto.

Tego samego dnia wraz z delegacją będzie uczestniczył w uroczystej projekcji filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji torontońskiego Festiwalu Polskich Filmów „Ekran”. Z okazji jubileuszu wręczy założycielom festiwalu przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medale „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W czwartek 8 listopada marszałek, wraz z senatorami – Aleksandrem Bobko i Piotrem Florkiem oraz konsulem generalnym RP w Toronto Krzysztofem Grzelczykiem, weźmie udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w siedzibie Parlamentu Prowincji Ontario. Uroczystości te są współorganizowane przez Konsulat Generalny w Toronto wraz z polskimi posłankami do Parlamentu – Natalią Kusendovą i Kingą Surmą oraz posłem Tomem Rakocevicem (NDP).

W programie wizyty na Queen’s Park zaplanowano spotkanie z premierem Ontario Dougiem Fordem (relacja – TUTAJ), wiceprzewodniczącym Parlamentu Rickiem Nichollsem, ministrem do spraw spraw komunalnych i mieszkalnictwa Steve’em Clarkiem oraz polskimi posłankami. Rozmowy będą dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Ontario po wejściu w życie umowy CETA oraz sytuacji Polonii w prowincji.

Przed uroczystościami w Queen’s Park marszałek złoży wizytę w Domu Opieki Wawel Villa oraz w Muzeum Orlińskiego, gdzie spotka się z polskimi kombatantami i zapozna się z działalnością muzeum. Następnie weźmie udział w ceremonii złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską w Toronto.

Ostatniego dnia wizyty, 9 listopada, marszałek wraz z delegacją uda się do Niagara On-the-Lake, gdzie złoży wieniec na Polskim Cmentarzu Wojskowym, spotka się z Polonią oraz odwiedzi w miejscowym Muzeum Historycznym wystawę poświęconą Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tysięcy Hallerczyków.

Trzydniową wizytę zakończy spotkanie z działaczami polonijnymi w Domu Związku Polaków w Kanadzie w Hamilton.

W niedzielę 4 listopada w Toronto uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości przed miejskim ratuszem, gdzie wciągnięto na maszt polską flagę oraz odegrano hymny państwowe Kanady i Polski. Po przemarszu ulicami centrum, w Katedrze św. Michała odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. W Mississaudze podobne obchody zaplanowano na niedzielę 11 listopada.

W niedzielę 4 listopada w Toronto uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości przed miejskim ratuszem, gdzie wciągnięto na maszt polską flagę oraz odegrano hymny państwowe Kanady i Polski. Po przemarszu ulicami centrum, w Katedrze św. Michała odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny.

Screen Shot 2018-11-07 at 10.38.23

KPK Okręg Mississauga organizuje uroczystości z okazji rocznicy Niepodległości Polski i Remembrance Day. Rozpoczną się w niedzielę 11 listopada o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w parafii św. Maksymiliana Kolbego.
 Następnie odbędzie przemarsz do Pomnika Patrioty przy Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II, gdzie odbędzie się krótka uroczystość (odśpiewanie hymnów, krótkie przemówienia i złożenie wieńców).