Zabiła, ale nie jest winna

Lokalnie Top News list 7, 2018 at 10:00 am
28-letnia Rosemarie Junor została śmiertelnie pchnięta nożem w sklepie Shoppers Drug Mart w podziemnej sieci sklepów PATH w Toronto.

28-letnia Rosemarie Junor została śmiertelnie pchnięta nożem w sklepie Shoppers Drug Mart w podziemnej sieci sklepów PATH w Toronto.

Kobieta oskarżona o zabójstwo innej kobiety, które miało miejsce w Shoppers Drug Mart w 2015 roku nie zostanie ukarana za swój czyn.

Sędzia John McMahon odczytał werdykt we wtorek na wypełnionej po brzegi sali sądowej, w obecności przyjaciół i rodziny ofiary, 28-letniej Rosemarie Junor.

- Rohinie Bisesar cierpiała na zaburzenia psychiczne, schizofrenię, kiedy odebrała życie tej kobiecie – powiedział McMahon uzasadniając wyrok – Z powodu schizofrenii nie była w stanie wiedzieć, że zabójstwo było moralnie i prawnie niedopuszczalne.

Wyrok wydano po tym, jak oskarżona nie przyznała się w zeszłym tygodniu do celowego dokonania morderstwa pierwszego stopnia. Prawnicy twierdzili, że 43-letnia kobieta nie może odpowiadać karnie za swój czyn z powodu choroby psychicznej.

Rosemarie Junor została zadźgana nożem, kiedy robiła zakupy w aptece położonej w handlowych podziemiach w pobliżu ulic Bay i Wellington 11 grudnia 2015 roku.

Ciężko ranna Junor została zabrana do szpitala przez pogotowie ratunkowe, ale kilka dni później zmarła.

Robert Karrass, obrońca oskarżonej powiedział w piątek, że jego klientka doświadczała halucynacji, które przejęły kontrolę nad jej czynami.

W trakcie procesu sędzia przesłuchał biegłego psychiatrę, który stwierdził, że w czasie incydentu Bisesar doznała załamania z powodu nieleczonej schizofrenii.

Rohinie Bisesar

Rohinie Bisesar

- Moja klienta nie miała zdolności rozumienia swoich czynów, nie wiedziała, że ​​to, co zrobiła jest złe – powiedział Karrass reporterom po zakończeniu procesu.

- Po zdiagnozowaniu schizofrenii, Bisesar otrzymała lekarstwa i terapię, na które dobrze reaguje – stwierdził biegły psychiatra.

Karrass powiedział, że jego klientka rozumie teraz powagę swojego czynu i dlaczego do niego doszło.

- To był skutek jej choroby psychicznej, nie chciała nikogo skrzywdzić – powiedział.

Sędzia w swoim werdykcie odesłał Bisesar z powrotem na zamknięty oddział torontońskiego szpitala psychiatrycznego. Ma tam przebywać do czasu przesłuchania przez Ontario Review Board, który decyduje o tym, czy i jak powinni być przetrzymywani przestępcy i chorzy psychicznie, którzy dopuścili się poważnych przestępstw.

Karrass powiedział, że Bisesar będzie przebywała w zabezpieczonej kobiecej jednostce szpitala położonego na wschód od centrum Toronto. Nie będzie mogła opuścić terenu tej placówki.

Decyzja sądu jest trudna do zniesienia dla rodziny zamordowanej Rosemarie Junor, która uważa, że Bisesar powinna przebywać w zakładzie poprawczym pomimo zdiagnozowania u niej schizofrenii.