Lecznicze drzewa

O ogrodach bez ogródek list 11, 2018 at 9:46 pm

Każde drzewo zachwyca wyglądem i bogactwem zapachów. Nie każdy jednak wie, że niesie też ze sobą właściwości uzdrawiające. Znachorki mówiły, że w drzewach tkwi odwieczna, magiczna moc Matki Natury. Druidzi, dawni kapłani Celtów, uważali je za uosobienie boskiej mocy. Naukowcy natomiast twierdzą, że drzewa wytwarzają pola magnetyczne o ujemnych ładunkach, które działają na nas jak najlepsze lekarstwo.  Warto więc przy aranżacji naszego ogrodu wykorzystać te właściwości, aby stworzyć jak najlepsze dla nas naturalne miejsce do życia i odpoczynku.

unnamed

Najbardziej znanymi drzewami słynącymi ze swoich dobroczynnych właściwości są: brzoza, dąb, sosna, lipa i kasztanowiec. Brzoza- świetnie jonizuje powietrze oraz pomaga przy przeziębieniu i grypie. W okresie wiosennym wytwarza w swych liściach i pniu substancje, które zażywane w postaci soku pomagają przy chorobach nerek i pęcherza. Łagodzi również napięcia i stresy, przyśpiesza gojenie się ran, pomaga leczyć reumatyzm. Dodaje dobrej energii, wzbudza kreatywność i rozwija intuicję. Oczyszcza z toksyn.  Kasztanowiec- ułatwia zasypianie, łagodzi stany lękowe oraz korzystnie wpływa na sferę uczuciową człowieka. Herbata z kwiatostanu drzewa leczy kaszel oraz wzmacnia tkanki mięśni. Sosna- pomaga przy dolegliwościach dróg oddechowych, posiada właściwości wyciszające i łagodzące. Z żywicy i igieł wytwarza się składniki lecznicze, które mają podnieść stan ukrwienia, zredukować podrażnienie dróg oddechowych oraz uspokoić nasze nerwy. Ma właściwości odkażające, przeciwdziała zmęczeniu i depresji. Dąb- poprawia krążenie krwi, dodaje sił witalnych i wzmacnia psychikę.  Przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu i działa antystresowo. Wywar z kory leczy egzemę. Odpowiedni jest dla przemęczonych oraz rekonwalescentów. Lipa- sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje, jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, odprężeni, spokojni i przepełnieni wewnętrzna harmonią.

images     download (1)

Dziś naukowcy głośno mówią o tym, że drzewa są potrzebne człowiekowi do życia- i to nie tylko z tego powodu, że produkują tlen, podnoszą wilgotność, dają owoce i są materiałem budowlanym, ale dlatego, że w cudowny sposób wpływają na nasz organizm. Drzewa są bardzo ważnym elementem w kompozycji naszego ogrodu. Ich malowniczy kształt i wielkość sprawiają, że ogród wygląda na dojrzały, a widoczne zza płotu korony powodują, że zyskuje też przestrzeń publiczna. Można je mieć w każdym ogrodzie, ponieważ duża liczba odmian dostępnych w sprzedaży pozwala wybrać odpowiednią roślinę na każdą nawet bardzo małą działkę. Gęste drzewa o soczyście zielonych liściach tworzą wspaniałe tło dla innych roślin. Posadzone przy tarasie może zastąpić nam dach lub parasol ogrodowy. Możemy wymieniać w nieskończoność powody, aby posadzić drzewo- poprawiają mikroklimat, oczyszczają powietrze zatrzymując kurz, metale ciężkie i toksyczne gazy…wiemy jedno- bez drzew zginęlibyśmy.

Sylwoterapia

Sylwoterapia lub drzewoterapia to jedna z gałęzi medycyny naturalnej wykorzystująca w procesie uzdrawiania energię i lecznicze właściwości poszczególnych gatunków drzew i krzewów. Opiera się na pobudzaniu organizmu człowieka do samoleczenia, poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Wystarczy już zwykły spacer po lesie, który zbawiennie wpływa na nasz organizm. Jednak, aby w pełni skorzystać z energii musimy wybrać odpowiedni gatunek i po prostu przytulić się do niego obejmując dłońmi. Można też po prostu usiąść u jego podnóża opierając się plecami, zamknąć oczy i przez chwilę wsłuchać się w swój oddech.

images (1)

  Zosia w ogrodniczkach