Premier Trudeau: Nasze dwa kraje mają trwałą więź

Kanada Series Top News list 11, 2018 at 4:00 pm

zz trudeau6Do Polski całego świata napływają życzenia i gratulacje z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Również od kanadyjskiego premiera Justina Trudeau. 

“To wydarzenie to wspaniała okazja do refleksji nad historią Polski i jej licznymi osiągnięciami od momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. To również okazja, by podkreślić wybitny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w sukces kanadyjskiego narodu na wszelkich polach” - napisał Trudeau w oświadczeniu. Szef kanadyjskiego rządu przebywał w tym czasie w Paryżu, gdzie wraz z kilkudziesięcioma przedstawicielami władz innych państw brał udział w obchodach zakończenia pierwszej wojny światowej.

Światowi przywódcy na uroczystościach w Paryżu

Światowi przywódcy na uroczystościach w Paryżu

Screen Shot 2018-11-11 at 13.37.53“Niemal milion osób polskiego pochodzenia mieszka w Kanadzie. Nasze dwa kraje mają trwałą więź opartą na ścisłych powiązaniach międzyludzkich, wspólnych wartościach i wzajemnym szacunku. Polska i Kanada walczyły razem jako sojusznicy podczas II wojny światowej. Dziś współpracujemy w ramach wielostronnych organizacji, takich jak ONZ i NATO, i jesteśmy partnerami w handlu dzięki kompleksowej umowie gospodarczo-handlowej między Unią Europejską a Kanadą. Nasza stała współpraca opiera się na wzajemnym poszanowaniu demokracji i praw człowieka.

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy 150. rocznicę pierwszego posiedzenia Izby Gmin. To także oznaczało, że po raz pierwszy polski Kanadyjczyk, Alexandre-Edouard Kierzkowski, został wybrany do naszej Izby Gmin”.

Pełny tekst oświadczenia Justina Trudeau - TUTAJ.

Trudeau i delegacja kanadyjskich weteranów w Vimy Ridge

Trudeau i delegacja kanadyjskich weteranów w Vimy Ridge

W sobotę premier Trudeau wziął m.in. udział w ceremonii upamiętnienia kanadyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o wzgórza Vimy, na północy Francji, w 1917 roku.

Gratulacje na Twitterze złożył Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. “Polsko, wielki kraju – gratulacje z okazji 100. rocznicy twojej niepodległości” - napisał amerykański przywódca. “Nigdy nie zapomnę czasu, który tam spędziłem” - dodał Trump.

Do wpisu dołączył zdjęcie (poniżej) przedstawiające jego samego oraz słuchających jego przemówienia ludzi zgromadzonych na placu Krasińskich w lipcu 2017 roku. W tle widać katedrę polową Wojska Polskiego.

zz trump

Trump również przebywał w Paryżu, gdzie brał udział w obchodach zakończenia pierwszej wojny światowej.