Wandale zniszczyli fasadę polskiego kościoła w Vancouver

Polacy w Kanadzie Series Top News list 13, 2018 at 12:34 pm

Screen Shot 2018-11-13 at 11.58.29Fasada Kościoła św. Kazimierza (St. Casimir’s Polish Parish) w East Vancouver została zdewastowana. Zdarzenie zszokowało kanadyjską Polonię, kiedy wierni odkryli incydent, gdy w niedzielę wybrali się do kościoła na mszę związaną z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na murze budynku, tuż przy wejściu do przykościelnego przedszkola pojawiły się hasła: „AntiFa”, „refugees welcome” i „Nazi Raus”. Jak również przekreślona swastyka i falanga.

Falanga to symbol używany przez środowiska związane z ruchem narodowo-radykalnym. AntiFa to ruch nieformalny, deklarujący się jako antyfaszyści i czynnie sprzeciwiających się tendencjom skrajnie prawicowym (utożsamianymi przez Antifę z faszyzmem). Ostatnio zwróciła na siebie uwagę w amerykańskich mediach zgromadzeniem pod domem Tuckera Carlsona, prezentera Fox News.

zz kosciol1- Jesteśmy zszokowani — powiedziała w rozmowie z Global News jedna z osób, która uczęszcza do kościoła znajdującego się przy Inverness i East 27th Avenue

- Jak można nazywać Polaków nazistami? To szaleństwo. To, co zostało napisane na murach kościoła, to wyraz nienawiści do Polaków — dodał rozmówca.

Rzecznik prasowy Departamentu Policji w Vancouver powiedział, że przeczesano okolicę w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów lub zapisów monitoringu. Specjalna ekipa policyjna próbuje ustalić autorów grafitti.

Więcej - TUTAJ.