Sadzonki zdrewniałe

O ogrodach bez ogródek list 18, 2018 at 7:55 pm

Sadzonka zdrewniała to część pędu dostatecznie zdrewniałego z odpowiednia ilością węzłów, odcięty od rośliny znajdującej się w stanie spoczynku. Wiele krzewów ozdobnych i tych o jadalnych owocach możemy własnoręcznie rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe. Jesienią i zimą w okresie, gdy w ogrodzie nie ma już za wiele pracy, możemy poprzycinać i posadzić sobie nowe rośliny. Kupowanie jest oczywiście najprostszą metodą, jednak nie da nam tyle satysfakcji co wyprodukowana własnoręcznie sadzonka. Sadzonki zdrewniałe to po prostu patyczki, które wbijesz w ziemię i z których za damo dostaniesz roślinę. Na sadzonki wybieramy proste pędy jednoroczne- czyli te które urosły w tym sezonie. Każdy taki pęd możemy pociąć na kilka sadzonek, górną cześć należy jednak odrzucić, ponieważ może być zbyt cienka i nie całkiem zdrewniała. Sadzonki tniemy ostrym nożem ponieważ sekator miażdży pędy. download (3)  images (9)                                        Przygotowanie sadzonek zdrewniałych jest bardzo proste. Każda sadzonka powinna być mniej więcej rozmiaru ołówka- długość i grubość. Górę sadzonki przycinamy na skos około 1 cm. nad ostatnim pąkiem, dół natomiast przycinamy na prosto. Sadzonki zdrewniałe z ozdobnych i owocowych krzewów liściastych pobieramy w stanie spoczynku – od października do marca. Oczywiście wybieramy dni, kiedy nie ma zbyt dużego mrozu. Dobrze jest obsypać końcówki sadzonek ukorzeniaczem, co przyśpieszy wzrost korzeni, jednak nie jest to konieczne. Gotowe gałązki sadzimy do donicy, na rozsadniku, albo jeśli gleba na to pozwala- bezpośrednio w docelowym miejscu. Napełniamy donicę mieszanką uniwersalnej ziemi i żwiru i sadzimy gałązki na głębokość około 2/3 ich długości. Nad ziemią powinien wystawać jeden lub jedna para pąków. Teraz dokładnie podlewamy i ustawiamy donicę w chłodnym miejscu, np. w garażu. Proponuje podpisach swoje sadzonki, jeśli rozmnażamy kilka gatunków, aby uniknąć niespodzianek. Teraz wystarczy poczekać do wiosny, gdy sadzonki zaczną rosnąć. Pamiętajmy jednak o podlewaniu, w razie wyschnięcia ziemi. Jeśli jednak ucięliśmy gałązki, a nie mamy czasu ich zasadzić wówczas zawińmy je w woreczek foliowy i przechowajmy w lodówce. Oczywiście nie za długo.

download (2)      images (8)                                                                        Jeśli wiosną na sadzonkach pojawią się pąki i pierwsze liście to jeszcze nie oznacza, że wszystko się udało. Sadzonki korzystają ze składników pokarmowych i wody, które jeszcze maja w sobie i wystarczą im one do wydania tych pierwszych pąków, jednak do wytworzenia większych pędów będą już potrzebować korzeni. Jeżeli po kilku tygodniach zobaczymy na sadzonkach kilku centymetrowe nowe pędy, możemy wówczas uznać, że sadzonki się ukorzeniły i wszystko jest na najlepszej drodze. Latem musimy je regularnie podlewać i stosować regularnie płynny nawóz pobudzający wzrost liści i pędów. Ukorzenione i podrośnięte nowe krzewy możemy posadzić już jesienią.  

            Z jakich krzewów pobierać sadzonki zdrewniałe 

     Przez sadzonki zdrewniałe rozmnażamy najczęściej gatunki lub odmiany, które posiadają dużą zdolność regeneracji. Należą do nich- bez pospolity o dekoracyjnych kwiatach i ciemnogranatowych owocach doskonałych na soki, budleja dawida- niepowtarzalny krzew wabiący motyle, karagana syberyjska- doskonała na żywopłoty, dereń biały o pięknych jaskrawoczerwonych pędach, czy też kalina koralowa z białymi kwiatami od mają do lipca i czerwonymi owocami jesienią. Łatwymi roślinami do rozmnożenia w ten sposób są również- śnieguliczka, tamaryszki, tawuły i wierzby, a także- hortensja bukietowa, jaśminowiec wonny, krzewuszka cudowna i pęcherznica kalinolistna. Z krzewów owocowych natomiast- winorośle i wszystkie odmiany porzeczki.

images (11) images (10)  Zosia w ogrodniczkach