Odnaleźć poszukiwaną mądrość

Porady babci Jelonki list 21, 2018 at 12:22 pm

b3Uznana jest za jedno z najbardziej oryginalnych ziół indyjskich. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 3,000 lat, a opisywana jest często jako roślina pozwalająca na „odnajdywanie poszukiwanej mądrości”.

Brahmi (łac. Bacopa monnieri), inaczej bakopa drobnolistna, jest rośliną o cennych właściwościach zdrowotnych i leczniczych. Stosowana jest od stuleci w tradycyjnej hinduskiej medycynie – Ajurwedzie, gdzie stosuje się ją jako naturalny lek w walce z padaczką, stanami lękowymi, bezsennością, wspomaga również leczenie choroby wrzodowej oraz depresji.

Brahmi jest rośliną, która skutecznie wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz pobudzające procesy regeneracyjne, dzięki czemu ziele to znajduje zastosowanie w rekonwalescencji po urazach mózgu i udarach. Bacopa monnieri działa uspokajająco, wyciszająco i przeciwstresowo. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie struktur mózgu odpowiadających za procesy pamięciowe. Wspiera również procesy uczenia się, gdyż zwiększa zdolność koncentracji i uwagi oraz poprawia pamięć.

Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Działanie to sprawia, że brahmi zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz innych schorzeń cywilizacyjnych, np. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Działa także przeciwzapalnie, dlatego znajduje zastosowanie w pomocniczym leczeniu stanów zapalnych stawów, oskrzeli, a także dny moczanowej (inaczej podagry, artretyzmu).

b2Wyciąg z liści brahmi stosowany jest w leczeniu i zapobieganiu chorobie wrzodowej. Badania dowiodły, że zwiększa on ilość wydzielanego śluzu, który chroni błonę śluzową żołądka przed czynnikami uszkadzającymi i drażniącymi. Ponadto stanowi barierę przed bakterią Helicobacter pylori będącą jedną z najczęstszych przyczyn choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ekstrakt z bakopy drobnolistnej działa ochronnie na wątrobę. Bacopa monnieri wykorzystywana jest również we wzmacnianiu układu odpornościowego oraz regulowaniu poziomu cukru we krwi, ogranicza rozwój niektórych bakterii i grzybów.

Wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

Brahmi posiada wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych, jednak niekiedy stosowanie tej rośliny prowadzi do objawów niepożądanych. Skutkami ubocznymi mogą być: suchość w jamie ustnej, mdłości, uczucie zmęczenia oraz przyspieszona perystaltyka jelit przyczynić się może do wystąpienia biegunki. Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża i karmienie piersią. Nie zaleca się korzystania z brahmi osobom przyjmującym leki będące pochodnymi fenotiazyny, gdyż ziele to może nasilać jej działanie.

Wskazaniami do stosowania bakopy drobnolistnej są:

  • stany obniżonego nastroju,
  • stany wzmożonego wysiłku poznawczego (np. nauka),
  • objawy dezorientacji i rozkojarzenia występujące u osób w starszym wieku,
  • problemy z pamięcią i koncentracją uwagi,
  • zmęczenie i problemy ze snem.

b4Jak stosować?

Tradycyjnie zwolennicy ajurwedy stosują wyciskany sok z liści i łodyg lub suszoną bakopę, tworząc z niej proszek. Dodaje się ją do syropów, naparów i odświeżających napojów, łącząc z dużą ilością cukru ze względu na gorzki smak tego specyfiku.

Brahmi możemy kupić w postaci sproszkowanych preparatów lub w mieszankach ziołowych dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich.

Czubatą łyżeczkę ciętego ziela należy zalać wrzątkiem i zaparzać 5-10 minut pod przykryciem. Napój pijemy wraz z posiłkami 2-3 razy na dzień. Jeśli zaś mamy sproszkowaną roślinę, zaparzamy ją w ilości 1-2 g dziennie (rano i w południe) 5 minut pod przykryciem. Można ją też pić jako zawiesinę wodną lub jeść z jogurtem. Brahmi najlepiej jest spożywać podczas posiłku, by zminimalizować ryzyko nudności.

Zaleca się sięgać po nią przez okres 8-12 tygodni – dłuższe stosowanie przynosi bowiem lepsze rezultaty. Można ją łączyć np. z kurkuminą oraz z ekstraktami z zielonej herbaty.

b1U niektórych osób podczas kuracji pojawiają się mdłości, zmęczenie, zwiększona perystaltyka jelit i suchość w ustach. Brahmi nie zaleca się spożywać w czasie ciąży i karmienia piersią. Warto mieć na uwadze, że roślina ta może zwiększać działanie fenotiazyny – leku nasennego.

Uwaga!

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.