Rzymskiej sałaty lepiej nie jeść, a po dotknięciu porządnie umyć ręce

Lokalnie Series Top News list 21, 2018 at 10:00 am

aasalata

Sałata rzymska na terenie Ontario i Quebecu została zainfekowana groźnym szczepem bakterii E-coli.

Public Health Agency of Canada (Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego) wydała ostrzeżenie, by konsumenci w tych dwóch prowincjach wstrzymali się od konsumpcji sałaty rzymskiej. Obecna infekcja jest podobna do tej, która wybuchła w zeszłym roku.

- Zasadniczo uderzenie pioruna w to samo miejsce nie zdarza się dwukrotnie – powiedział prof. Keith Warriner, mikrobiolog specjalizujący się w bezpieczeństwie żywności na Uniwersytecie w Guelph. Profesor wskazał jednak, że szczep E. coli O157 jest szczególnie „zjadliwy”, co oznacza, że ​​ludzie zarażają się nim częściej niż w przypadku innych bakterii.

- Niepokojące jest to, że jest to ten sam szczep co w zeszłym roku, co w zasadzie oznacza, że ​​jest to samo źródło, co oznacza, że ​​ nie rozwiązano tego problemu – powiedział Warriner.

Od połowy października odnotowano 18 potwierdzonych przypadków zakażenia bakteryjnego w Kanadzie – poinformowała agencja zdrowia publicznego Kanady w swojej witrynie internetowej. Piętnaście przypadków miało miejsce w Quebecu, a trzy w Ontario.

Chociaż nie zgłoszono zgonów, sześć osób zostało hospitalizowanych.

Co powinniśmy zrobić

- W normalnych okolicznościach urzędnicy służby zdrowia często doradzają ludziom wyrzucenie wierzchnich liści sałaty rzymskiej i dokładne umycie reszty. Ale w przypadku E-coli O157, ludzie nie powinni ryzykować – powiedział Warriner, doradzając im, by pozbyli się jakiejkolwiek rzymskiej sałaty, którą mają a po jej dotknięciu umyć ręce. Wystarczy niewielka liczba komórek bakterii, aby wywołać chorobę, więc radzenie sobie z zakażoną sałatą może rozprzestrzeniać infekcję.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego oferuje podobne porady.

“Osoby w Ontario i Quebecu powinny unikać jedzenia sałaty rzymskiej i mieszanek sałat zawierających sałatę rzymską ” – napisano w ostrzeżeniu.