Od półki do półki w poszukiwaniu żywności z… Kanady

Rynek Top News list 25, 2018 at 4:00 pm

zz buy7Coraz częściej zdarzają się konsumenci, którzy ślubują, że patriotycznie kupią w supermarkecie tylko te produkty, które wyprodukowane są w Kanadzie. Jest to trochę rezultat wprowadzenia przez rząd w Ottawie taryf odwetowych na dziesiątki towarów z USA w ramach eskalacji wojny handlowej z naszym największym partnerem handlowym. Niektórzy unikają też produktów z Chin, które z zasady uważają za niezdrowe.

Jednak dzięki coraz bardziej zintegrowanym gospodarkom niełatwo rozróżnić pochodzenie produktu. Na dodatek wiele firm nie określa wyraźnie, gdzie wytwarzane są ich towary. Kanadyjska agencja prasowa The Canadian Press porozmawiała więc z ekspertami z branży i sporządziła listę najważniejszych artykułów spożywczych, które z pewnością są produktami kanadyjskimi.

zz buy8Jogurty

- Większość jogurtów wytwarzamy z kanadyjskiego mleka. Kanada importuje jogurt tylko za 3 mln dol. rocznie, więc prawie niemożliwe jest pominięcie kanadyjskiego jogurtu w sklepie spożywczym - mówi Mike von Massow, profesor ekonomii żywności i rolnictwa na Uniwersytecie w Guelph. Zauważa jednak, że gdy dochodzi do zmian popytu lub ograniczeń w produkcji, czasami jogurt jest importowany w celu uzupełnienia braków. Aby dowiedzieć się na pewno, czy dany produkt jest kanadyjski, von Massow zaleca poszukiwanie niebieskiej etykiety z krową, którą federacja mleczarska Dairy Farmers of Canada oznacza swoje produkty.

zz buy9Kawa palona

Ziarna kawy pobudzające z rana Kanadyjczyków nie są uprawiane ani w Kanadzie ani w USA, ale można znaleźć kanadyjskie firmy, które wypalają kawę w kraju.

Kevin West, szef działu kawy w sieci Tim Hortons twierdzi, że większość ich kawy jest palona w Kanadzie. Niektóre produkty marki Balzac’s, President’s Choice (czyli Loblaw) i Muskoka Roastery są również oznaczone jako zarówno palone i pakowane w Kanadzie.

zz buy10Whisky

Amerykańskie whisky, takie jak Jack Daniel’s i różne bourbony, podległy 10-procentowej taryfie celnej. Ale na rynku znajduje się bardzo dużo godziwej kanadyjskiej whisky.

Na przykład Northern Harvest Rye, produkowana przez Crown Royal, która została uznana “Światową Whisky Roku 2016”, a jest wytwarzana w destylarni brytyjskiej firmy w Gimli w Manitobie. Z kolei J.P. Wiser’s Deluxe powstaje w ontaryjskim Windsor.

- Dodatkowo “nowym gorącym trendem” stały się ostatnio destylarnie rzemieślnicze, wnoszące całe bogactwo nowych, lokalnych gatunków whisky - mówi von Massow. - Większość whisky ujawnia na etykietach miejsce wyprodukowania, dzięki czemu decyzja “kupuj kanadyjskie” jest łatwa.

zz buy11Sok pomarańczowy

Oczywiście nie znajdziemy żadnych soków z wyhodowanych w Kanadzie pomarańczy, ale niektóre soki są tutaj przynajmniej przetwarzane. Soki te są najczęściej wytwarzane z koncentratu z owoców uprawianych w Ameryce Południowej. Ponieważ woda jest droga w transporcie, więc koncentrat wysyłany jest do Kanady, gdzie ponownie dodaje się do nich wodę i przepakowuje w pojemniki.

Na przykład Coca Cola produkuje sok pomarańczowy Minute Maid w różnych zakładach w Kanadzie ale z pomarańczy zbieranych w Brazylii, a rzecznik firmy ujawnił, że taryfy objęły tylko produkt gotowy, więc jego sok pomarańczowy jest z nich zwolniony.

zz buy12Woda

Wody, zarówno mineralne, jak i “napowietrzane” lub zawierające dodatek cukru, słodzików lub smaków, podlegają opłatom cłowym. Wiele firm oferujących w Kanadzie wodę butelkowaną prowadzi działalność na miejscu i powszechnie etykietuje butelki informacjami o jej pochodzeniu.

Korporacje międzynarodowe, jak np. Nestle butelkują swoją wodę już na terenie Kandy, ale jeśli szukamy firmy, która jest pod każdym względem kanadyjska to jest nią Naya z Quebecu, czerpiąca wodę ze źródeł w Mirabel (Quebec) i Revelstoke (Brytyjska Kolumbia).

zz buy13Dżem truskawkowy

- Wilgotne lato, krótki sezon wegetacyjny oraz podatność na pleśń i szkodniki utrudniają uprawę owoców miękkich w Kanadzie — mówi Gerhard Latka, prezes producenta dżemów Crofter’s Food Ltd. Jego firma nie używa kanadyjskich truskawek, ale jej produkty nadal zalicza się do kanadyjskich, ponieważ są produkowane w Parry Sound w Ontario.  Oprócz firmy Crofter’s, kanadyjskie dżemy można znaleźć pod szyldem E.D. Smith (oznaczone jako “prepared in Canada”) lub Kitten and the Bear z Toronto.

zz buy3Syrop klonowy

- Jesteśmy największym na świecie producentem i eksporterem syropu klonowego i w każdym sklepie znajdziemy buteleczki w kanadyjskich etykietach - mówi von Massow. - Stosunkowo łatwo więc kupić produkt oznaczony jako kanadyjski. 

Kanada dość często kupuje syrop klonowy od swojego południowego sąsiada, jednak dołączenie syropu do listy taryf było zabiegiem wyłącznie politycznym, ponieważ importujemy niezbyt znaczącą ilość.

Sos sojowy

Już rzut oka na dział z przyprawami w sklepie spożywczym w Toronto ujawnia, że ​​większość dużych marek produkuje sos sojowy w Chinach.

zz buy1Ketchup i sos pomidorowy

Chociaż zarówno French’s jak i Heinz to firmy amerykańskie, niektórzy Kanadyjczycy zaczęli sięgać chętniej po produkty z French’s, bo te zakłady produkują swój keczup w Ontario, zaś Kraft Heinz z Pensylwanii w 2014 roku porzucił fabrykę w Leamington (Ontario) i przeniósł się do Freemont w Ohio. Ostatnio coraz więcej “firm ketchupowych” zaczyna ujawniać informacje o kraju pochodzenia na swoich etykietach.

zzbuy13Ogórki

- Kanadyjskie ogórki są dostępne przez cały rok, ale zimą są rzadsze i droższe - mówi Joseph Sbrocchi, dyrektor Ontario Greenhouse Vegetable Growers. Korniszony są równie łatwe do znalezienia, ponieważ większość sklepów spożywczych i rolników etykietuje je i reklamuje, gdzie ich warzywa są uprawiane.

Słodycze

Wytwórnia Hershey’s twierdzi, że produkuje w Kanadzie niektóre toffi pod swoją marką Allana. Trudno znaleźć jakiekolwiek inne toffi oznaczonych jako wyprodukowane w Kanadzie.

zz buy14Jeśli chodzi o czekoladę (w tabliczkach czy batonach), Kanada nie jest producentem kakao, ale działają tu firmy, które produkują czekoladę na miejscu. Hershey’s twierdzi, że w kraju wytwarzane są ich wszystkie produkty oznaczone jako Brookside Dark Chocolate, a w Vancouver powstają produkty Hershey’s dzięki tamtejszym zakładom cukierniczym Purdy’s.

Ponadto Kanada produkuje lub przetwarza u siebie niektóre rodzaje cukru przy użyciu importowanych lub miejscowych buraków cukrowych, ale to nie pokrywa nawet w części krajowego zapotrzebowania.

Mięsne potrawy mrożone (w tym pizza) 

Ustalenie ich kanadyjskości jest skomplikowane, ponieważ używają kilku składników i nie zawierają informacji o tym, skąd one pochodzą. Jeśli produkt opiera się na składnikach sezonowych, takich jak owoce lub warzywa, możliwe jest, że ma “podłoże kanadyjskie”. - Często mówi się “wyprodukowano dla” i… mamy nazwę kanadyjskiej firmy, ale to wcale nie znaczy, że pochodzi z Kanady – mówi von Massow. - Żeby się dowiedzieć, trzeba zapytać.

zz buy6Konserwy

Zupy i buliony mogą zmieniać miejsce produkcji zgodnie z sezonowością składników. Jednak gigant w tej branży Campbell Company of Canada przekonuje, że ich zupy wytwarzane są w zakładzie produkcyjnym w Etobicoke i jako takie oznaczone. Fabryka w Etobicoke ma wkrótce zostać zamknięta, ale nowy obiekt Campbella powstanie na terenie Mississaugi już w 2019 roku.

Papier toaletowy, serwetki

Zdecydowana większość firm produkujących papier toaletowy korzysta z papierni po amerykańskiej stronie ale wytwarza go w Kanadzie. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie produkowane są dane wyroby jest telefon do producenta.

Dyrektor generalny firmy Kruger powiedział, że praktycznie wszystkie wyroby pod marką Cashmere i Purex powstają w zakładach w B.C.,  zaś firmy Quebec i Cascades produkują w Quebecu.

(tp)

zz od polki