Rośliny na Święta Bożego Narodzenia

O ogrodach bez ogródek list 25, 2018 at 5:05 pm

Boże Narodzenie ma specyficzny charakter do którego pasują nieliczne rośliny i kwiaty. Warto pomyśleć o tym jakie rośliny będą zdobiły nasz dom w tym szczególnym okresie. Ozdobią one nasze mieszkania i sprawią,że w środku zimy ożyje pięknymi barwami.

  Grudniak, zygokaktus, szlumbergera- roślina którą w listopadzie i grudniu obsypują piękne kwiaty. Mają wiele barw od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni oraz  fioletu, a utrzymują się przez kilka zimowych tygodni.  Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z Brazylii, gdzie w naturze rośnie na koronach drzew tropikalnych. Uprawa tej rośliny nie jest trudna. Preferuje ona stanowisko ciepłe i jasne. W zimie idealnie jej będzie tuż przy oknie, jednak w lecie najlepszy jest półcień. Lubi glebę próchniczą z domieszką piasku oraz wilgotne lecz nie mokre podłoże. Aby cieszyć oczy kwiatami w okresie Bożego Narodzenia musimy jednak spełnić pewne warunki. W okresie od sierpnia do października musimy zapewnić roślinie okres spoczynku w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Możemy go wówczas wystawić na zewnątrz, co zapewni odpowiednią temperaturę. Tuż po przekwitnieniu nasza roślina również powinna być odstawiona w miejsce zapewniające jej niższą temperaturę.

images (5)

  Gwiazda betlejemska to roślina krótkiego dnia- kwitnie przy 12 godzinnym lub krótszym dniu przypadającym na okres zimowy. Swą nazwę zawdzięcza okazałym liściom przykwiatowym układającym się w kształt gwiazdy. Występuje w wielu odmianach, które mają żółte, różowe i purpurowe liście przykwiatowe. Najpopularniejsza jest jednak ta o kolorze czerwonym. Jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Kupując ją, pamiętajmy o szczelnym osłonięciu od wiatru i mrozu- w przeciwnym wypadku po przyniesieniu do domu szybko nam zwiędnie. Lubi miejsce jasne i temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Jest delikatna- zbyt duża ilość wody powoduje gnicie, zbyt mała natomiast przesuszenie.

pobrane (5)

   Golteria pełząca jest niską, zimozieloną krzewinką o błyszczących, ciemnozielonych liściach. Kwitnie od wiosny do jesieni, jednak to czerwone owoce pojawiające się jesienią oraz ich zapach zbliżony do kamfory nadaje jej świąteczny charakter. Roślina ta preferuje zacienione i wilgotne miejsca oraz próchniczą, kwaśną glebę. Chcąc zachować świeży wygląd rośliny powinniśmy pod koniec zimy lub wczesną wiosną silnie przyciąć stare zdrewniałe jej części. Jest rośliną odporną na ujemne temperatury, więc możemy ją posadzić w donicy i postawić przed domem tworząc przepiękną dekorację. . Dzięki zwartemu pokrojowi i niewielkiemu rozmiarowi, zmieści się na naszym stole świątecznym ozdabiając go w oryginalny sposób.

pobrane (6)

  Jemioła pospolita jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia, a zwyczaj podwieszania jej u sufitu na dobre zagościł w wielu domach. Jest krzewinką o kulistym kształcie osiągającym nawet 1m. średnicy. Rośnie głównie na drzewach liściastych i jest półpasożytem. Z drewna żywiciela pobiera wodę z solami mineralnymi za pomocą rozbudowanego systemu korzeni. Substancje odżywcze wytwarza sama w procesie fotosyntezy, dzięki zielonym liściom. Mimo, że jest półpasożytem nie czyni jednak z reguły gospodarzowi krzywdy. Wyciągi z pędów i liści tej rośliny stosuje się pomocniczo w wielu chorobach. W folklorze wielu krajów jemioła uważana jest za symbol życia, odrodzenia miłości i szczęścia w rodzinie. Bożonarodzeniową gałązkę jemioły trzeba zasuszyć i przechować aż do następnych świąt, aby jej magiczna moc działała cały rok.

pobrane

 

Zosia w ogrodniczkach