Pożar baterii czyli zagrożenie z szuflady

Kanada Series Top News list 29, 2018 at 4:00 pm
Pożar w szufladzie Damiena Morrisa

Pożar w szufladzie Damiena Morrisa

Damien Morris z Charlottetown (P.E.I.) urządzał dekoracje z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Zostało mu w ręku kilka dodatkowych baterii więc uczynił to, co robi wielu z nas. Wrzucił je do kuchennej szuflady ze szpargałami. Leżące luzem baterie wywołały pożar, który mógłyby w nocy strawić dom, gdyby nie szybka reakcja.

Zarówno Damien Morrris jak i wielu z nas nie ma pojęcia, że baterie mogą stanowić aż takie niebezpieczeństwo.

Eksperci potwierdzają, że takie pożary są bardziej powszechne, niż uświadamia to sobie większość Kanadyjczyków.

Health Canada twierdzi, że w ciągu ostatniego roku dostała ponad 100 zgłoszeń dotyczących baterii po tym jak po przegrzaniu wznieciły one ogień.

zz pozar2- Każdy rodzaj baterii może potencjalnie stanowić problem - powiedział Andrew Hulan, specjalista ds. bezpieczeństwa produktów w Health Canada. - Wydaje się, że największe mamy z bateriami litowo-jonowymi, których składniki mogą reagować z powietrzem. Jeśli są uszkodzone, mogą nawet reagować w sposób wybuchowy.

W lipcu w Nowej Fundlandii i Labradorze straż wydała specjalne ostrzeżenia po tym, jak baterie litowo-jonowe stały się przyczyną dwóch poważnych pożarów. Jeden z nich, który uczynił bezdomnymi dwójkę rodzeństwa z St. John’s, został wywołany baterią w samochodziku sterowanym radiem.

Na szczęście incydent w domu Damiena Morrisa w Charlottetown nie był tak tragiczny.

- O 2:30 w nocy usłyszeliśmy czujniki dymu. Wstałem po dzieci, a moja żona powiedziała, że czuje coś dziwnego – mówi Morris. - Zeszliśmy na dół, żeby odkryć że pełno tam dymu, najwięcej w kuchni. Ten dym wydobywał się z… kuchennej szuflady. Otworzyłem ją, wszystko było w płomieniach, więc zamknąłem ją szybko. Żona otworzyła drzwi na patio, a ja jeszcze raz chwyciłem ją i i wyrzuciłem na zewnątrz.

Gdy przybyły ekipy ratunkowe, strażacy ustalili, że ​​ogień wywołały baterie typu “C” i “D”, które były w szufladzie. Dwa ich ogniwa zetknęły się wytwarzając energię cieplną i zapalając zestaw szmatek do zmywania naczyń.

Raynald Marchand, dyrektor generalny Canada Safety Council, ostrzega, że ​​często mogą wystąpić problemy tam, gdzie dochodzi do ładowania baterii i akumulatorów w pobliżu tkanin i innych materiałów łatwopalnych.

Smartfon po zapaleniu się baterii

Smartfon po zapaleniu się baterii

Dotyczy to również smartfonów i komputerów z dużymi bateriami, które często ładuje się na kanapie lub łóżku i wówczas mogą wytworzyć dość dużą ilość ciepła.

- Baterie litowo-jonowe pochłaniają szczególnie dużo energii, a ich styki lub terminale znajdują się często po jednej stronie, więc jeśli stykają się np. z mokrym ręcznikiem może powstać problem - powiedział Marchand.

Ponadto baterie muszą być odpowiednio przechowywane w ich oryginalnym pojemniku lub innym nieprzewodzącym opakowaniu, aby zapobiec ich zwarciom. Zużyte baterie powinny zostać oddane do odpowiedniego centrum recyklingu i nigdy nie wolno wrzucać ich ani do śmieci ani do ognia.

Hulan ostrzega dodatkowo przed niewłaściwym przechowywaniem niewielkich baterii w typie “przycisku”, powszechnie stosowanych w zegarkach, kartkach okolicznościowych, a także zabawkach i lampkach LED.

Health Canada odnotowała wiele przypadków, gdy małe dzieci połknęły je, a tymczasem taka bateria może nawet przepalić przełyk, tchawicę lub żołądek, co prowadzi do poważnych i potencjalnie śmiertelnych obrażeń.

Więcej - TUTAJ.