Francuskojęzyczna mniejszość przeciwko rządowi Ontario

Kanada Top News grud 2, 2018 at 12:30 pm
W Ottawie i w całym Ontario doszło do około 40 protestów francuskojęzycznych mieszkańców prowincji przeciwko rządowym cięciom

W Ottawie i w całym Ontario doszło do około 40 protestów francuskojęzycznych mieszkańców prowincji przeciwko rządowym cięciom

Pogłębia się kryzys frankofoński w prowincji Ontario, której rząd wprowadził cięcia we wsparciu dla francuskojęzycznej mniejszości. Organizacje frankofońskie organizują manifestacje.

Frankofonów z Ontario oburzyły decyzje konserwatywnego rządu Douga Forda, który w ostatnich tygodniach zlikwidował urząd komisarza ds. obsługi obywateli w języku francuskim, wstrzymał projekt francuskojęzycznego uniwersytetu w Toronto i zrezygnował ze wsparcia francuskojęzycznych teatrów. Tydzień temu rząd Ontario postanowił przywrócić funkcję frankofońskiego komisarza, ale tylko w ramach urzędu rzecznika praw obywatelskich.

Rząd Ontario, który tłumaczy cięcia wydatków potrzebą zrównoważenia budżetu, nie zwrócił się jednak do rządu federalnego o dofinansowanie francuskojęzycznych wydatków prowincji. Frankofoni uważają posunięcia rządu Forda za atak na swoje prawa jako jednego z narodów założycielskich Kanady i domagają się powrotu do stanu sprzed zmian.

zz francusko2Spotkanie premiera Kanady z liderami federalnych partii – konserwatystów, Nowych Demokratów i Zielonych – trwało tylko pół godziny i nie przyniosło konkretów, ale było pierwszym tego rodzaju spotkaniem od chwili objęcia urzędu przez Justina Trudeau. Przy czym – relacjonowały media – spotkanie dotyczyło też Nowego Brunszwiku, jedynej oficjalnie dwujęzycznej prowincji Kanady, gdzie po niedawnych wyborach rząd tworzą konserwatyści, którzy jeszcze w trakcie kampanii wyborczej niechętnie odnosili się do dwujęzyczności.

Jak komentowała szefowa Partii Zielonych Elisabeth May, “to użyteczne symboliczne przypomnienie tym rządom, które mogłyby o tym nie pomyśleć, że istnieje wsparcie ze strony całego politycznego spektrum dla ochrony praw obu języków i dla ochrony mniejszości frankofońskiej w Ontario”. Zaś federalna minister ds. języków oficjalnych i frankofonii Melanie Joly zwróciła uwagę, że “rząd federalny nie może zastępować komisarza ds. obsługi w języku francuskim”.

Amanda Simard

Amanda Simard

W czwartek lingwistyczne problemy ontaryjskich torysów zaczęły znów się powiększać. Konserwatywna deputowana z frankofońskiego okręgu Amanda Simard, jedyna, która protestowała przeciw decyzjom rządu, wystąpiła z partii, będzie zasiadać w parlamencie jako niezależna.

Również parlamentarne wystąpienie Forda dolało oliwy do ognia. Według statystyk, frankofoni stanowią między 4,1 a 4,7% ludności Ontario. Tymczasem premier Ontario powiedział, że “nawet jeśli stanowią tylko 3% populacji Ontario, to odgrywają ważną rolę w kulturze, historii i w różnych sferach biznesu”. Koncyliacyjny wydźwięk wystąpienia premiera został zignorowany, burza rozpętała się w związku z “nawet jeśli” i nieznajomością danych statystycznych.

Nieco później ontaryjska minister ds. frankofońskich Caroline Mulroney zapewniała dziennikarzy, iż zdaje sobie sprawę, że frankofoni stanowią między 4 a 5% ludności prowincji.

Czwartkowe spotkanie premiera Ontario i minister ds. frankofonów z przedstawicielami Stowarzyszenia Frankofonii w Ontario (AFO) nie przyniosło rezultatów. Występując z bannerem „LaResistance.ca” (ruch oporu), szef AFO Carol Jolin powiedział, że spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, ale nie zapadły żadne ustalenia. Zapowiedział, w relacji przedstawionej w mediach społecznościowych, że w nadchodzących tygodniach AFO będzie wywierać stały nacisk na rząd Ontario.

Federalna minister Mélanie Joly na spotkaniu z tłumami protestujących przeciwko prowincyjnemu rządowi pod City Hall w Ottawie. Podkreślali, że są tu obecni od 400 lat, a Kanada jest krajem z dwoma językami oficjalnymi

Federalna minister Mélanie Joly na spotkaniu z tłumami protestujących przeciwko prowincyjnemu rządowi pod City Hall w Ottawie. Podkreślali, że są tu obecni od 400 lat, a Kanada jest krajem z dwoma językami oficjalnymi

Kanada jest na poziomie federalnym krajem dwujęzycznym i usługi świadczone przez urzędy federalne są dostępne w obu językach urzędowych.

Na poziomie prowincji – z wyjątkiem Nowego Brunszwiku – dwujęzyczność jest mniej formalna. Najludniejsza prowincja, Ontario, choć angielskojęzyczna, to od 1986 r. ma ustawę, która gwarantuje obsługę w języku francuskim tam, gdzie istnieje mniejszość frankofońska.

Frankofoni pamiętają, że na początku XX w. pięć prowincji zakazywało nauki francuskiego, a Ontario wprowadziło w 1912 r. tzw. “regulację 17″, która do 1927 zakazywała używania języka francuskiego jako wykładowego. Jak wskazują od kilku dni komentatorzy w mediach, działania rządu Forda są próbą grania na animozjach między angielskojęzycznymi a francuskojęzycznymi mieszkańcami Ontario. Większość frankofonów ontaryjskich mieszka w Ottawie i okolicach (43%), ok. 20% w Toronto.

(PAP)

W Ottawie i w całym Ontario doszło do około 40 protestów francuskojęzycznych mieszkańców prowincji przeciwko rządowym cięciom.

Więcej - TUTAJ.