Zdrowe rośliny doniczkowe

O ogrodach bez ogródek grud 2, 2018 at 9:35 pm

Nasze mieszkania przepełnione są elektroniką, która ułatwia nam prace i życie oraz dostarcza rozrywki, ale jest szkodliwa dla naszego życia. Monitory, drukarki i detergenty wydzielają amoniak; kuchenki gazowe, wykładziny, zasłony – formaldehyd. Co możemy zatem zrobić, aby zminimalizować tego konsekwencje, w domach spędzamy przecież większość czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiednie  rośliny doniczkowe. Jest kilka gatunków roślin, które poprawią atmosferę w domu i nasze zdrowie.

nefrolepis-nephrolepis1482

W zamkniętych pomieszczeniach najlepiej uzdatniają powietrze trzy popularne rośliny doniczkowe. Są to areka żółtawa, sansewiera gwinejska znana jako ,,języki teściowej’’ oraz epipremnum złociste. Wytwarzają one powietrze bardzo dobrej jakości potrzebne nam do oddychania. Epipremnum złociste oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i innych trujących lotnych związków organicznych. Areka żółtawa podczas dnia produkuje bardzo dużo tlenu- idealna jest więc do salonu. Sansewieria natomiast tlen produkuje nocą – ją proponuje postawić w sypialni. Najlepszymi nawilżaczami powietrza są z kolei paprocie i skrzydłokwiaty. Te drugie w ciągu doby potrafią odparować dwa litry wody. Pochłaniają również alkohole, aceton, trójchloroetylen, benzen i formaldechyt. Paproć oprócz tych właściwości również posiada zdolności ujemnej jonizacji powietrza, a inaczej- osłabia działanie niekorzystnych jonów dodatnich. Łagodzi również promieniowanie cieków wodnych. Znacznie silniejsze pod tym względem właściwości ma żyworódka pierzasta. Pochłaniaczem toksycznych substancji jest dobrze znany bluszcz pnący. Olejek geraniowy wytwarzany przez geranium działa przeciwzapalnie i bakteriobójcze. Nie możemy również pominąć fikusa beniaminka, draceny czy też szeflery. Te rośliny również doskonale oczyszczają powietrze.

pobrane (14)    images (11)

 

Zieleń w mieszkaniu warto mieć też dla samej zieleni- przecież to najbardziej naturalny kolor, który nas otacza. Odstresowuje nas, działa kojąco. Nie musimy od razu zamieniać mieszkanie w dżunglę, ale wybierzmy chociaż te najbardziej pożyteczne dla naszego zdrowia.

images (12)

Trujące rośliny doniczkowe

Niektóre gatunki roślin doniczkowych  powinniśmy uprawiać ze szczególną ostrożnością, ponieważ zawierają substancje toksyczne. Narażone na niebezpieczeństwo są głównie małe dzieci i zwierzęta domowe. Jednym z najbardziej trujących kwiatów jest oleander. Substancje zawarte w jego liściach i kwiatach są śmiercionośne. Spożycie nawet małego listka może spowodować zgon. Najlepiej jest zrezygnować z hodowli tej rośliny jeśli w domu są małe dzieci. Filodendron to popularna roślina, jednak połknięcie jej liści powoduje biegunki i wymioty. Bluszcz pospolity pomimo swych właściwości pochłaniania toksyn z pomieszczenia, jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Połknięcie tej rośliny skutkuje problemem z oddychaniem, drgawkami, biegunką, wymiotami, a czasem nawet paraliżem i śpiączką. Dieffenbachia pochodząca z Ameryki Południowej wykorzystywana była przez mieszkańców Amazonii do produkcji trujących strzał, paraliżujących wroga. Roślina- bardzo popularna w naszych domach- posiada toksyczne liście zawierające kryształy szczawianu wapnia. Spożycie liści powoduje opuchliznę języka, która grozi uduszeniem.

pobrane (12)  pobrane (13)

 

Kwiaty doniczkowe są ozdobą naszych domów. Nie tylko ożywiają je, ale również oczyszczają w nich powietrze. Większość roślin jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, jednak jak już wiemy są też bardzo niebezpieczne. Małe dzieci lubią wszystko dotykać i próbować, dlatego warto zastanowić się jakie właściwości mają rośliny rosnące w naszych domach i zabezpieczyć je odpowiednio lub w razie konieczności po prostu wynieść z domu.

  Zosia w ogrodniczkach