„Koperty z gotówką zostały przekazane” czyli kłopoty torontońskich radnych

Lokalnie Series Top News grud 4, 2018 at 10:00 am
Deweloper John Zanini(po lewej) i radny Mark Grimes.

Deweloper John Zanini(po lewej) i radny Mark Grimes.

Dwóch lokalnych polityków z Etobicoke zostało oskarżonych o składanie nieprawidłowych deklaracji wydatków w wyborach lokalnych w 2014 roku.

Policyjne śledztwo o nielegalne finansowanie wyborów wszczęto w ubiegłym miesiącu przeciwko dwóm torontońskim radnym na podstawie zeznań świadków. Policyjni śledczy dokonali rewizji w firmie zajmującej się strategią polityczną – donosi CBC News.

Śledczy Ontario Provincial Police (OPP) twierdzą, że dysponują zeznaniami świadków, którzy stwierdzili, że „koperty z gotówką” zostały „przekazane” na kampanię wyborczą Justina Di Ciano przez dewelopera, który przygotowywał go przez lata, aby został wybrany na radnego i następnie pomógł mu w zatwierdzeniu jego projektów. Ten sam deweloper miał – zdaniem śledczych – wykonać prace budowlane na rzecz radnego Marka Grimesa.

Detektywi przeszukali biura Campaign Research, firmy zajmującej się marketingiem politycznym i badaniami opinii publicznej ściśle związanej z burmistrzem Toronto Johnem Torym. Zlecona przez radnych praca wykonana przez tę firmę nie została odpowiednio zadeklarowana przez – Di Ciano i Grimesa w wyborczych dokumentach.

Żadna z tych rewelacji nie została udowodniona w sądzie – zaznaczają reporterzy CBC.

Dwóch lokalnych polityków z Etobicoke zostało oskarżonych o składanie nieprawidłowych deklaracji wydatków w wyborach lokalnych w 2014 roku.

Scott Fenton, prawnik Di Ciano, zauważył, że większość zeznań świadków zebranych w ramach wniosku o wydanie nakazu przeszukania „nie ma nic wspólnego z drobnym oskarżeniem regulacyjnym w stosunku do jego klienta, co niewątpliwie odzwierciedla ocenę przeprowadzoną przez organy ścigania, że ​​nie było zastrzeżeń do któregokolwiek z nich”.

W aktach sądowych OPP rzeczywiście stwierdza, że śledczy nie polegali na tych zarzutach jako dowodach o naruszenia przepisów w wyborach komunalnych.

Z kolei prawnicy dewelopera Johna Zaniniego twierdzą, że wszelkie oskarżenia o prace budowlane, które jego firma podjęła dla radnego Marka Grimesa, są „niezaprzeczalnie fałszywe”.

Prawnik Grimesa, Peter Brauti, powiedział, że wybrany ponownie w ostatnich wyborach radny zaprzecza jakiemukolwiek wykroczeniu. Prawidłowo złożył i wypełnił wszystkie swoje dokumenty i jest oskarżany przez „źródło poważnie pozbawione wiarygodności”, a zarzuty „podyktowane są motywami politycznymi”.

Di Ciano jest pod obserwacją policji od zeszłego roku, po doniesieniu jakie złożył Komisarz ds. Uczciwości w Toronto, jakoby ten niewłaściwie korzystał z osobistych i biznesowych powiązań z deweloperem Dunpar Homes Ltd., który ma wiele interesów na terenie okręgu wyborczego radnego.

Justin Di Ciano (po lewej) i szef jego kampanii wyborczej i brat bliźniak, Julien Di Ciano, świętują zwycięstwo w wyborach w 2014 roku. Julien Di Ciano pracował wówczas dla Dunpar Homes.

Justin Di Ciano (po lewej) i szef jego kampanii wyborczej i brat bliźniak, Julien Di Ciano, świętują zwycięstwo w wyborach w 2014 roku. Julien Di Ciano pracował wówczas dla Dunpar Homes.

We wniosku o zezwolenie na rewizję śledczy OPP stwierdzili, że już na samym początku swojego dochodzenia w sprawie Di Ciano rozmawiali z dwoma byłymi pracownikami firmy Dunpar o jego związku z właścicielem firmy, Johnem Zaninim – i usłyszeli, że związek ten ma wieloletni charakter.

„Zanini już w kampanii w 2010 roku, przygotowywał przyszłego miejskiego radnego z okręgu 5 Justina Di Ciano i aktywnie rekrutował go na to stanowisko, wspierając go finansowo, aby osiągnął ten status” – opisują zeznania świadka śledczy OPP – “Zanini polecił pracownikom firmy Dunpar udział w realizacji celu, jakim jest zapewnienie Justinowi Di Ciano zwycięstwa w okręgu Ward 5.”

Di Ciano w 2010 roku kandydował na radnego w okręgu Ward 5 bez powodzenia, natomiast wygrał wybory w roku 2014.

Inny były pracownik Dunpara powiedział policji, że pracował nad zwycięską kampanią w 2014 r. rozdając ulotki, ustawiając plakaty i „wykonując inne prace dorywcze”.

„Od czasu do czasu był oddelegowany ze swojego stanowiska pracy w celu prowadzenia działań związanych z kampanią” – twierdzi w oświadczeniu OPP – „Poparcie dla Di Ciano miało owocować decyzjami polityków na rzecz projektów deweloperskich przez Dunpar.”

Obaj byli pracownicy powiedzieli policji, że „w trakcie procesu politycznego koperty z gotówką były wykorzystywane do ukrywania wsparcia finansowego” na kampanię, a pieniądze były księgowane jako związane z rozwojem lub wydatkami na marketing „w celu ukrycia, iż fundusze te kierowano na rzecz kampanii wyborczej Di Ciano.”

Radni Mark Grimes, (po prawej) i Justin Di Ciano podczas spotkania Rady Miasta Toronto

Radni Mark Grimes, (po prawej) i Justin Di Ciano podczas spotkania Rady Miasta Toronto

Dawni pracownicy Dunpara powiedzieli też detektywom o „zakończeniu prac budowlanych dla radnego miejskiego Toronto, Marka Grimesa”.

Żadne z tych nieudowodnionych wydatków nie zostało uwzględnione w kosztach finansowania wyborów ujawnionych przez Di Ciano lub Grimesa. Policja nie wysunęła żadnych zarzutów o popełnienie przestępstwa przeciwko Zaniniemu lub Dunparowi, ani też nie byli oni nigdy przedmiotem śledztwa prowadzonego przez OPP.

Grimes powiedział, że wszelkie sugestie, jakoby Dunpar pomógł zbudować lub wyremontować jego dom, są „bezpodstawne i obraźliwe”, a jego adwokat scharakteryzował je jako jedne z kilku „niesprawdzonych zarzutów bez wiarygodnych dowodów”.

W wywiadzie udzielonym wcześniej w tym roku Zanini powiedział CBC News, że nie ma żadnej wiedzy o biurach, sprzęcie czy personelu, które kiedykolwiek były używane w jakikolwiek sposób, by pomóc w kampaniach wyborczych Di Ciano. Powiedział, że możliwe jest, że bez jego wiedzy niektórzy pracownicy Dunpara prowadzili kampanię dla Di Ciano, ponieważ szef kampanii wyborczej, Diamento i jego brat bliźniak, Julien, byli wówczas pracownikami Dunpara.

Policyjne śledztwo nabrało tempa po tym, jak stacja telewizyjna CBC Toronto pod koniec ubiegłego roku opublikowała materiał na temat wsparcia radnych w wyborach przez firmę Dunpar przywołując świadka, który zdecydował się mówić na ten temat.

Świadek był byłym pracownikiem Campaign Research – firmy doradczej częściowo prowadzonej przez kontrowersyjnego polityka Nicka Kouvalisa, który odegrał główną rękę w zwycięskich kampaniach wyborczych burmistrzów Toronto Roba Forda i Johna Tory’ego.

Według świadka, Kouvalis również pracował dla Grimesa i Di Ciano w wyborach w 2014 roku. Jego firma przeprowadziła wiele sondaży i rozmów telefonicznych na rzecz dwóch radnych koncentrując się na okręgach wyborczych w Etobicoke.

Raporty wyborcze pokazują, że radni płacili i zadeklarowali kilka faktur za badania prowadzone podczas kampanii. Jednak śledczy twierdzą, że świadek dostarczył dokumenty, które miały dowodzić, iż ponad 26 tysięcy dolarów było wciąż należnych po głosowaniu w 2014 roku. Zamiast rozliczać swoje usługi z radnymi, „Kouvalis zażądał, aby wystawiono fakturę dla Dunpar Homes” – twierdzą policjanci.

Nie jest jednak jasne, czy faktura ta została kiedykolwiek przesłana do Dunpara, jak wynika z oświadczenia OPP. Prawnik firmy Kouvalisa powiedział śledczym, że jego firma nie ma żadnych danych na temat wysłania faktur do dewelopera. Dodał, że policyjny świadek jest teraz rywalem biznesowym jego klienta i działa w „złośliwym zamiarze”.

Tymczasem w ratuszu rzecznik burmistrza Johna Tory’ego nie skomentował dokumentu OPP ani zarzutów, gdyż sprawa jest przed sądem.

Di Ciano (po lewej) rozmawia z burmistrzem Toronto Johnem Torym podczas obrad Rady Miasta Toronto.

Di Ciano (po lewej) rozmawia z burmistrzem Toronto Johnem Torym podczas obrad Rady Miasta Toronto.

Sam Tory oświadczył, że w 2014 roku podczas kampanii korzystał z usług Campaign Research. Rachunki wydatków na cele wyborcze pokazują, że firma wykonała 313923 telefonów do grup wyborców, grup fokusowych i telefonicznych centrów miejskich, by pomóc zwyciężyć w wyborach na burmistrza.

Tory poparł kandydaturę Grimesa do miejskiej rady w 2014 roku, a potem raz jeszcze w tym roku, nawet po tym, jak OPP wszczęło śledztwo w jego sprawie.

Grimes i Di Ciano staną przed sądem w tym miesiącu oskarżeni o złamanie ustawy o wyborach komunalnych.