Losowe kontrole kierowców bez uzasadnienia

Lokalnie Series Top News grud 5, 2018 at 4:00 pm
Probierz trzeźwości 

Probierz trzeźwości

Jeśli po wypiciu alkoholu siądziesz za kierownicą, zostaniesz złapany – zapowiada rząd federalny – i ukarany na mocy nowych przepisów, które wchodzą w życie w sezonie świątecznym. “Prawdopodobieństwo złapania pijanych kierowców wzrośnie w postępie geometrycznym” – ostrzega Bill Blair, minister ds. bezpieczeństwa granic i zorganizowanej przestępczości. 

Zmiany w przepisach związanych z “jazdą pod wpływem”  zostały przyjęte już w czerwcu w ramach ustawy Bill C-46, czyli ustawy o jeździe pod wpływem narkotyków, która chce nadążyć za nowym prawem legalizującym marihuanę.

Zasadnicza zmiana polega na umożliwieniu funkcjonariuszom policji przeprowadzanie obowiązkowych testów oddechu alkoholowego (alcohol breath tests) u zatrzymanych kierowców, bez konieczności podejrzenia, że ​​osoba taka spożywała alkohol.

Jednak aby kogoś zatrzymać, policja musi mieć uzasadniony powód, aby to zrobić.

Jeśli zatrzymany kierowca nie przejdzie kontroli oddechu (przekroczy dopuszczalny limit), na posterunku policji zostaną przeprowadzone dodatkowe testy w celu ustalenia stężenia alkoholu we krwi.

Zmiany w przepisach uniemożliwiają również prowadzenie pojazdu po przekroczeniu ustawowego limitu i zaostrzenie kar za to.

zz spot- Niestety ale kilka ostatnich lat dowiodło, że kierowcy potrafią przebić się przez te kontrole (spot checks) – powiedział minister Blair, który ma wieloletnie doświadczenie w w przeprowadzaniu tego rodzaju kontroli jako były policjant. Powiedział on, że dotąd kierowcy byli w stanie zaprzeczyć, że spożywali alkohol lub umiejętnie ukryć oddech nie budząc podejrzeń na tyle, aby domagano się od nich wykonania testu na obecność alkoholu, ale teraz… “zasady gry się zmieniły”.

Zmiany wprowadzono w czerwcu, ale zasadnicza część ustawodawstwa wchodzi w życie 18 grudnia, czyli w sezonie świątecznym, kiedy policja zaostrza kontrole drogowe w całym kraju.

- Jeśli siądziesz za kierownicę będąc “pod wpływem” – zostaniesz złapany - zapowiedziała minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould dodając, że podobne zasady obowiązują już w ponad 40 krajach na świecie.

W trakcie procesu legislacyjnego pojawiły się poważne obawy co do konstytucyjności obowiązkowych testów, a konserwatyści w Senacie starają się usunąć przepisy, które umożliwiają policji losowe kontrole bez uzasadnienia.

Minister Wilson-Raybould stwierdziła, że ​​jest “w 100% przekonana”, że nowe prawo nie narusza statutu praw obywatelskich”, powołując się przy tym na argumenty prawników federalnych, że przepisy są w zgodzie z konstytucją. Dodała jednak, że spodziewa się, że przepisy te będą kwestionowane.

Według danych Mothers Against Drunk Driving, każdego dnia ginie średnio czterech Kanadyjczyków z powodu kierowców odurzonych alkoholem lub narkotykami.

Więcej - TUTAJ.