Może być nawet największą w Kanadzie

Kanada Top News grud 6, 2018 at 12:30 pm
Wejście do jaskini, nazywanej przez ekipę z helikoptera - Sarlacc’s Pit

Wejście do jaskini, nazywanej przez ekipę z helikoptera – Sarlacc’s Pit

Wypatrzono ją z pokładu helikoptera w odludnej dolinie w prowincyjnego parku Wells Gray w Kolumbii Brytyjskiej. Może być największą jaskinią w kraju.

Jeszcze w marcu br. załoga śmigłowca Ministerstwa Środowiska i Zmiany Klimatu przeprowadzała spis karibu w północno-wschodniej części parku Wells Gray. To oni wypatrzyli jamę, będącą wejściem do jaskini.

Geolog Catherine Hickson, która jako pierwsza zeszła do jaskini we wrześniu, powiedziała, że ​​odkrycie zapowiada dramatyczny nowy rozdział w historii kanadyjskiej eksploracji speleologicznych.

Wejście do jaskini ma około 100 metrów długości i 60 metrów szerokości, a chociaż jej głębokość jest trudna do zmierzenia z powodu mgły z wodospadu, wstępne badania wykazują, że ma ona co najmniej 135 metrów głębokości.

- Chodzi o wielkość boiska do piłki nożnej - powiedział Hickson. – To naprawdę niesamowite. Z powodu recesji lodowców, jest otwarta na niebo

Jaskinia jest największą znaną w swoim rodzaju odmianą “pasiastego krasnoluda” – marmuru przeplatanego innymi rodzajami starych skał oceanicznych.

Ludzie, którzy po raz pierwszy zauważyli jaskinię z helikoptera, nazwali ją Jaskinią Sarlacca, ze względu na jej podobieństwo do legowiska Sarlacca, stwora ze “Star Wars: Return of the Jedi”. Ale formalne nadanie nazwy jaskini nastąpi po konsultacjach badaczy z Pierwszymi Narodami.

Chociaż jaskinia znajduje się w odległej, surowej krainie przez większą część roku pokrytej śniegiem i lodem, Hickson stwierdziła, że badacze utrzymują jej dokładną lokalizację w tajemnicy. Dalsze badania zostaną przeprowadzone w 2020 r.