Aresztowanie czy uprowadzenie?

Kanada Series Top News grud 7, 2018 at 12:50 pm
Biogram zatrzymanej w Kanadzie Meng Wanzhou jest od paru dni wyświetlany we wszystkich chińskich salonach ze sprzętem Huawei 

Biogram zatrzymanej w Kanadzie Meng Wanzhou jest od paru dni wyświetlany we wszystkich chińskich salonach ze sprzętem Huawei

Firma Huawei wydała oficjalne oświadczenie w sprawie aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, która jest dyrektorką finansową chińskiego giganta oraz córką założyciela tej firmy. Chińska prasa nazywa to uprowadzeniem.

Meng Wanzhou, dyrektor finansową Huawei, największego na świecie producenta sprzętu telekomunikacyjnego. Jest ona zarazem córką założyciela firmy.

Zatrzymano ją 1 grudnia na lotnisku w Vancouver. Służby kanadyjskie zrobiły to na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Nie podano oficjalnego powodu jej zatrzymania, ale według komentatorów ma ono związek z podejrzeniami wobec firmy Huawei o łamanie sankcji USA na Iran.

Państwowe chińskie media potępiły dziś aresztowanie Wanzhou. Dziennik “Global Times” ocenił, że przy braku twardych dowodów została ona “uprowadzona” przez rządy Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Córka założyciela Huawei czeka obecnie na przesłuchanie, po którym będzie mogła wyjść za kaucją. Aresztowanie dyrektorki finansowej może mieć związek z naruszeniem przez koncern amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Swojego oburzenia nie kryje sama firma, która opublikowała oświadczenie.

Czytamy w nim, że korporacja “otrzymała niewiele informacji w sprawie zarzutów Meng”. Z kolei chińska ambasada w Ottawie pisze o “naruszeniu praw człowieka.

Do “natychmiastowego zwolnienia Meng oraz wytłumaczenia całej sytuacji” nawołuje również chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Przypomnijmy: do aresztowania doszło w czasie, kiedy prezydenci Trump oraz Jinping w argentyńskim Buenos Aires podpisywali porozumienie, nazwane przez komentatorów „handlowym zawieszeniem broni”. Wcześniej oba kraje okładały się nawzajem cłami.

Jak informuje agencja Reuters, Trump o aresztowaniu nie wiedział.

Uderzenie w czołową chińską firmę technologiczną otwiera nowy rozdział w wojnie handlowej Waszyngtonu z Pekinem. Bo do bojkotu Huawei dołączają kolejni sojusznicy Ameryki. A stawką tego sporu jest globalna dominacja w branży tech.

W związku z obawami o bezpieczeństwo informatyczne Huawei został już pozbawiony możliwości dostarczania sprzętu agencjom rządowym w USA oraz wykluczony z budowy sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Według japońskiej i zachodniej prasy zakaz rządowych zakupów sprzętu tej firmy planuje również Japonia