Drzewko bożonarodzeniowe

O ogrodach bez ogródek grud 10, 2018 at 12:40 am

Choinka jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia i nie wyobrażamy sobie świąt bez niej. Możemy zdecydować się na sztuczne- są wygodne w utrzymaniu i służą przez kilka lat. Jednak niewątpliwie to żywe drzewka najbardziej tworzą świąteczną atmosferę i wypełniają cały dom zapachem. Rodzajów żywych drzewek bożonarodzeniowych jest kilka. Na co zwrócić uwagę przed zakupem i jak o nie dbać?

images (19)

Popularnym drzewkiem jest świerk pospolity.  Ma on krótkie kłujące igły o jasnozielonej barwie. Podobnym drzewkiem jest różniący się barwą  świerk srebrzysty. Niestety stosunkowo szybką tracą igły i charakteryzują się krótką żywotnością, jednak ich niewątpliwym atutem jest przepiękny zapach. Jodła kaukaska charakteryzuje się gęstymi gałęziami o niekłujących, ciemno zielonych igłach. Jest bardzo trwała, nie gubi igieł, a jej zapach jest bardzo subtelny. Sosny natomiast pięknie pachną, lecz są nietrwałe.  Gdy już wiemy jakie drzewko chcemy kupić, warto zwrócić uwagę na dwie cechy świadczące o jego świeżości. Ważny jest kolor igieł, który powinien być soczyście zielony oraz giętkość gałązek.

images (16)  images (17)

I stało się. Zakupiliśmy idealną choinkę i przywieźliśmy do domu. Teraz musimy zadbać , by cieszyła ona nasze oczy przez całe święta i okres świąteczny. Prawdziwe drzewka nie są super symetryczne i niektóre wymagają przycięcia. Jeśli nasze drzewko należy tu i ówdzie przyciąć- zróbmy to. Jeżeli zdecydowaliśmy się na drzewko cięte, dobrze jest podciąć pień o kilka centymetrów i wstawić do pojemnika z ciepłą wodą, dzięki czemu będzie ono lepiej pobierało wodę ze stojaka. Przed wniesieniem do ciepłego pomieszczenia dobrze jest ją wstawić do chłodniejszego miejsca na jakiś czas. Aby choinka była jak najdłużej piękna, zielona i pachnąca umieśćmy ją z dala od kominka i innych źródeł  ciepła. Pamiętajmy również, by systematycznie uzupełniać wodę w stojaku. Do wody można również dodać odpowiedni nawóz, dzięki czemu drzewko będzie dłużej wyglądało świeżo i zdrowo. Postawmy choinkę w miejscu, w którym nie będzie blokowała przejścia. Jeśli co chwila będzie się ktoś o nią obijał, choinka szybciej zostanie uszkodzona i zacznie się niszczyć.

images (24)  images (21)

Jeśli zakupiliśmy choinkę w doniczce, po świętach Bożego Narodzenia możemy przesadzić ją do ogrodu. Nie możemy jej jednak wówczas trzymać w pomieszczeniu dłużej niż 10-12 dni. Po tym czasie drzewko należy wystawić na dwór, dzięki czemu utrzymamy jego warunki życiowe najbardziej zbliżone do naturalnych. Donicę zabezpieczmy agrowłókniną, styropianem lub folią bąbelkową, aby zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Jeśli jednak na końcach gałązek pojawiły się już pąki, wówczas- jeszcze przed wystawieniem na zewnątrz – powinniśmy zahartować go poprzez wstawienie na około 3-4 tygodnie do chłodnego pomieszczenia. Dopiero po upływie tego czasu możemy wynieść bezpośrednio na zewnątrz. Na wiosnę możemy przesadzić ją do większej donicy lub bezpośrednio do ziemi.

images (18)  images (23)

Magiczna, pięknie ubrana choinka jest najpiękniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Zapewne nikt nie wyobraża sobie bez niej świąt. Niezależnie jednak, czy wybierzemy drzewko sztuczne, cięte, czy w pojemniku, liczy się głównie świąteczna atmosfera. Nasza choinka to tylko, a może aż dodatek.

 Zosia w ogrodniczkach