Pożegnanie z Metropassami

Lokalnie Series Top News grud 10, 2018 at 10:00 am

aapresto3

Już wkrótce funkcjonujący od lat system płatności za komunikację miejską zostanie całkowicie zastąpiony elektronicznymi kartami Presto. Związek zawodowy pracowników TTC i burmistrz Toronto nie mają zaufania do wdrażanego systemu.

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym stali pasażerowie TTC mogą korzystać z biletów miesięcznych Metropass. Cała sieć autobusów, tramwajów i metra przechodzi na elektroniczny system płatności kartami Presto. Bilety tranzytowe i tokeny również zostaną wycofane w połowie 2019 roku.

Jednak wiele osób wyraża obawy, że technologia kart elektronicznych nie jest niezawodna i nie wytrzyma gwałtownego wzrostu liczby użytkowników Presto w nadchodzących miesiącach.

Burmistrz Toronto John Tory namawia władze prowincji, by „usprawniły ten program, aby zapewnić niezawodną obsługę, na którą zasługują pasażerowie komunikacji publicznej “.

Rzecznik prasowy burmistrza, Don Peat, stwierdził, że całkowita eliminacja biletów i tokenów „nie może mieć miejsca, dopóki Presto nie będzie działało niezawodnie na całej linii”.

- Burmistrz w pełni popiera modernizację naszego systemu tranzytowego, ale jest również sfrustrowany procesem wdrażania Presto. Choć niezawodność systemu nieco się poprawiła, to nadal jest niedostateczna – powiedział Peat.

Tymczasem związek zawodowy reprezentujący około 11000 pracowników TTC wysłał list do premiera Douga Forda z prośbą, by rząd prowincji podjął „natychmiastowe i pilne działania” i zajął się tym, co uważa za „niewiarygodny system maszyn płatności, które regularnie się psują”.

- Chcemy by (rząd) zajął się faktem, że system Presto zawodzi – powiedział Kevin Morton, rzecznik Amalgamated Transit Union Local 113 – Ten system to jest fiasko.

Związek zawodowy uważa, że ​​agencja tranzytowa nie będzie w stanie poradzić sobie ze zwiększonym napływem użytkowników Presto.

Morton stwierdził, że ​​TTC nie będzie w stanie poradzić sobie z napływem użytkowników Presto, ponieważ czytniki kart regularnie zawodzą i wymagają zbyt długich napraw. Te problemy mogą również prowadzić do utraty dochodów, które później można pomylić ze spadkiem liczby pasażerów.

Dodał, że związek otrzymał „setki” informacji od swoich członków o tym, że osoby dojeżdżające do pracy nie są w stanie płacić, ponieważ czytniki kart są zepsute.

aapresto

Rząd prowincyjny, kierownictwo TTC i agencja tranzytowa Metrolinx wyraziły zaufanie do systemu Presto.

Andrew Koolsbergen, rzecznik prasowy ministerstwa transportu, powiedział, że Metrolinx umieścił dodatkowy personel na stacjach, by asystował podróżującym podczas przejścia na nowy system.

- TTC również będzie miało więcej pracowników przy automatach sprzedających Presto, a także techników, którzy naprawią czytniki kart „w rozsądnym czasie” – powiedziała rzeczniczka TTC Heather Brown.

Brown dodała, że czytniki Presto są w większości naprawiane w ciągu 24 godzin, a autobusy i tramwaje mają po dwa takie aparaty. Jeśli oba będą nieczynne pasażerowie płacą w miejscu docelowym. Ci, którzy będą chcieli uniknąć zapłaty, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 425 dolarów.

Metrolinx, który nadzoruje Presto, powiedział, że wskaźnik niezawodności czytników kart w autobusach i tramwajach wynosi średnio 98 do 99 procent tygodniowo.

Publiczna percepcja Presto jest mieszana. Niektórzy powitali usprawniony system z entuzjazmem, inni krytykują zmianę.

Rohan Kekre uważa, że przejście na Presto jest dobrym posunięciem.

- Jest to bardzo wygodne, ponieważ masz tylko jedną kartę i łatwo ją wykorzystać – mówi Kekre, który ma kartę Presto i codziennie korzysta z publicznej komunikacji.

Przypomniał sobie, że kilka tygodni temu natknął się na nieprawidłowo działający czytnik kart w autobusie i kierowca pozwolił mu jechać za darmo.

Illia Khairetdov, która jeździ TTC dwa razy w tygodniu i najczęściej płaci gotówką twierdzi, że dla niej kłopotliwy będzie proces kupowania i regularnego doładowywania karty.

- Szczerze mówiąc, jestem zirytowana, że w końcu będę musiał kupić kartę Presto – powiedziała 23-latka.

Rzeczniczka TTC, powiedziała, że ​​bilety Presto będą ostatecznie dostępne dla osób sporadycznie korzystających z TTC lub turystów. Powiedziała, że ​​bilet jednorazowy lub jednodniowy ma zostać udostępniony w czerwcu 2019 roku.

Od czasu ich wprowadzenia w 1980 roku sprzedano ponad 78 milionów biletów miesięcznych Metropass. W 1980 roku kosztowały 26 dolarów. Dziś trzeba za nie zapłacić prawie 150.

Od Nowego Roku miesięczne bilety tranzytowe będą dostępne tylko w Presto.

TTC zaczęło oferować Presto jako metodę płatności w 2011 r.

TTC ma około 1,7 miliona klientów każdego dnia tygodnia. Około 1,3 miliona posiadaczy kart Presto korzysta z TTC. Każdego dnia notuje się około 800000 pobrań czytników kart dziennie.

aapresto2