Trudeau kręci i zadłuża nas coraz bardziej

Kanada Top News grud 13, 2018 at 10:00 am

aabudzet2Premier Justin Trudeau i Liberałowie stwierdzili, że deficyt budżetowy wyniesie w tym roku 18 miliardów dolarów.

Choć deficyt ten jest znacznie większy niż to, co premier obiecywał podczas kampanii, okazuje się, że nawet ta suma wydaje się być sporym przekłamaniem.

Parlamentarny Urząd Budżetowy (Parliamentary Budget Office – PBO) podał informację, że kanadyjski deficyt budżetowy wzrośnie i będzie znacznie większy niż zapowiadany przez premiera.

“Prognozy gospodarcze i fiskalne PBO na porównywalnym poziomie przewidują, że w październiku prognozy gospodarcze i budżetowe będą wyższe o 8,0 mld dolarów (0,4% PKB) średnio w porównaniu do jesiennego zestawienia gospodarczego. Uwzględnienie rocznej korekty o 3 miliardy dolarów przez rząd zmniejsza tę różnicę do 5 miliardów dolarów. Główne rozbieżności wynikają z niższych wpływów z podatku dochodowego (3,0 mld dolarów rocznie) i przychodów z GST (1,0 mld dolarów rocznie), a także z wyższych kosztów operacyjnych (2,4 mld dolarów rocznie).” – czytamy w raporcie PBO.

Przy okazji tego zestawienia PBO również rzucił nieco światła na „rzetelność” rządu Trudeau w informowaniu na temat deficytu, w najbardziej łagodny sposób: „Parlamentarzyści żądają regularnych i realistycznych informacji o wymiernych i konsekwentnych postępach rządu w budowie budżetowych kotwic fiskalnych w rządowych oświadczeniach ekonomicznych.”

Parlamentarny Urząd Podatkowy oczekuje od rządu „regularnych i realistycznych” informacji na temat budżetu. Samo to sfomułowanie świadczy, że trudno je znaleźć w raportach rządu Trudeau na temat deficytów budżetowych.

Wygląda na to, że po raz kolejny rząd Justina Trudeau próbuje zamydlić oczy Kanadyjczykom.