Pandemia kradzieży luksusowych aut w Toronto

Lokalnie Top News grud 15, 2018 at 6:00 am

aasam

Na terenie GTA policja odnotowała gwałtowny wzrost kradzieży samochodów.

Dane policyjne potwierdza Biuro Ubezpieczeń Kanady (Insurance Bureau of Canada – IBC) i wytyka, że właściciele niezbyt starannie chronią swoje pojazdy.

We wtorek IBC, stowarzyszenie, które reprezentuje prywatnych ubezpieczycieli samochodowych w Kanadzie, poinformowało, że kradzież aut wzrosła w całym kraju w ostatnim roku o sześć procent.

- To staje się istną pandemią w naszym mieście – mówił na konferencji prasowej w czwartek det. sgt. Daniel Sabadics – W 53 Dywizji, w której rejonie znajduje się część śródmieścia Toronto, zauważyliśmy, że na przestrzeni ostatnich lat nastąpił 92-procentowy wzrost liczby skradzionych samochodów. W całym mieście odnotowano 29-procentowy wzrost kradzieży aut. Oznacza to, że w tym roku skradziono około tysiąca aut więcej niż w roku ubiegłym, z 3200 do 4200.

Det. sgt. Daniel Sabadics

Det. sgt. Daniel Sabadics

Najbardziej popularne marki wśród złodziei to auta producentów japońskich.

- Przekonaliśmy się, że największym wzięciem wśród samochodowych złodziei to marki luksusowe: Lexus, Toyota, Mercedes i Land Rover” – powiedział Sabadics – W śródmieściu odnotowaliśmy wzrost kradzieży tych marek o 240 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, a w północno-centralnej dzielnicy, pomiędzy Lawrence a Steeles o 45 procent, a w całym Toronto dla tych czterech marek, o 90 procent.

Śledczy stwierdzili, że większość pojazdów została skradziona za pomocą elektronicznej zamiany kodów. W niektórych przypadkach złodzieje klonowali sam klucz, a następnie weszli do pojazdu i odjechali nim za pomocą nowo zaprogramowanego breloka.

Inną metodą elektronicznego włamania jest dostęp do pokładowego portu diagnostycznego samochodu za pomocą komputera używanego na miejscu kradzieży. Przestępcy programują nowy brelok lub nowy klucz i używają go do kradzieży samochodu.

IBC wydało określone zalecenia, aby pomóc właścicielom samochodów chronić się przed kradzieżą.

Zdaniem biura ubezpieczeniowego często bardzo proste urządzenia, których koszt waha się od 80 do 200 dolarów, mogą być skutecznym środkiem odstraszającym złodziei samochodów. Obejmują one:

  • blokady kierownicy
  • podkładki do mocowania koła
  • zamki dla portu OBD.
  • ukryte wyłączniki zapłonu
  • immobilizery inteligentnej identyfikacji radiowej (RFID).
  • indywidualne systemy alarmowe.

aasam3

Dodatkowo policjanci zachęcają ludzi, którzy mają garaż, by ich używali.

- Warto parkować w garażu. Jeśli masz garaż, zrób w nim porządek i używaj go. W ten sposób twój samochód znajdzie się poza zasięgiem wzroku złodziei – radził det. sgt. Sabadics.

Dyrektor ds. Komunikacji zewnętrznej IBC, Steve Kee, powiedział, że cieszy się, że policja w Toronto zdecydowała się zaznajomić opinię publiczną w zakresie tej problematyki. Dodał, że niektóre z luksusowych pojazdów skradzionych w Ontario są wysyłane za granicę.

Dyrektor ds. Komunikacji zewnętrznej IBC, Steve Kee

Dyrektor ds. Komunikacji zewnętrznej IBC, Steve Kee

- W Ontario, obserwujemy wśród klientów wzrost popularności samochodów niektórych marek wyższej klasy SUV-ów, które stają się łupem złodziei. Wiele z nich jest wysyłanych poza granice kraju, dlatego nie znajdują się natychmiast – powiedział Kee – Prawdopodobnie są transportowane w kontenerach i trafiają na niektóre z zagranicznych rynków.

Pomimo powszechności kradzieży samochodów, Kee mówi, że codziennie widuje ludzi beztrosko zatrzymujących się w kawiarniach lub na stacjach benzynowych, którzy pozostawiają pojazdy w ruchu.

- Zwłaszcza o tej porze roku, wszyscy koncentrują się na tym, żeby gdzieś wyjechać, więc bez względu na to, czy biega się z zakupami, czy szykujemy się na wakacje, wysyłamy wiadomość do złodziei, że nas nie będzie i ułatwiamy im kradzież – powiedział Kee.

- Myślę, że jeśli zachowamy szczególną czujność to nie staniemy się łatwym stworzeniem łownym z przyzwyczajenia, możemy zapobiec niektórym z tych kradzieży – dodał.

aasam5