Energetycy grożą strajkiem. Wyłączą nam prąd?

Lokalnie Top News grud 16, 2018 at 10:00 am

aapower2

Władze Ontario chcą zwołać na poniedziałek posiedzenie prowincyjnego parlamentu po tym, jak energetycy powiadomili o zamiarze podjęcia akcji strajkowej.

Rząd chce wprowadzić ustawę o powrocie do pracy, aby zapobiec ewentualnym wyłączeniom prądu.

W piątek wieczorem Związek Zawodowy Pracowników Energetyki (Power Workers Union – PWU) złożył zawiadomienie o strajku w wielkiej firmie energetycznej Ontario Power Generation (OPG). Związkowcy odrzucili ostateczną oferty nowego pracowniczego kontraktu. Powiadomienie daje 21 dni na zaprzestanie pracy.

- Chcemy zapewnić wszystkich mieszkańców Ontario, że podejmiemy szybkie działania, aby rozwiązać ten problem – powiedział minister energetyki Greg Rickford.

Kierownictwo OPG poinformowało w czwartkowym oświadczeniu, że „jest rozczarowane, że sprawiedliwa i rozsądna oferta nie została ratyfikowana przez członków PWU”.

Trzy tygodnie zajęłoby całkowicie „wygaszenie” elektrowni atomowych w prowincji, ale minister Rickford powiedział, że mieszkańcy mogą zacząć odczuwać przerwy w zasilaniu w przeciągu siedmiu do dziesięciu dni.

Minister dodał, że OPG produkuje połowę energii elektrycznej zużywanej w Ontario. Stwierdził, że przerwanie dostaw prądu wywołałoby „druzgocące konsekwencje nie tylko dla gospodarki, ale także dla bezpieczeństwa rodzin i przedsiębiorstw”.

Minister energetyki Greg Rickford

Minister energetyki Greg Rickford

- Dlatego zamierzamy podjąć wszelkie kroki, które należy poczynić, aby zapewnić nieprzerwane dostawy prądu – oznajmił Rickford.

Dyrektor generalny OPG, Jeff Lyash, powiedział, że celem firmy jest wynegocjowanie „uczciwej i rozsądnej” umowy i jest gotowy odwołać się do arbitrażu, aby osiągnąć porozumienie ze związkowcami.

Według niego trzyletnia propozycja odrzucona przez pracowników energetycznych obejmuje wzrost płac o 6,6%, poprawę płac za nadgodziny oraz brak przymusowych zwolnień w okresie obowiązywania układu zbiorowego.

- OPG dba o bezpieczeństwo i warunki pracy wszystkich swoich pracowników i będzie kontynuował postępy w przemyślany i pełen szacunku sposób, który zapewni bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Ontario, uwzględniając finansowe realia firmy i prowincji – powiedział Lyash.

PWU reprezentuje ponad 16 tysięcy pracowników sektora energetycznego w Ontario, w tym około 6000 pracowników OPG. Związek zapowiedział, że „członkowie PWU będą nadal wypełniać swoje obowiązki zgodnie ze wszystkimi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w ramach przygotowań do podjęcia strajku”.

W oświadczeniu w czwartek OPG stwierdziło, że „dysponuje bardzo szczegółowymi planami awaryjnymi i natychmiast je wdroży”.

Organizacja zarządzająca systemem energetycznym Ontario (Independent Electricity System Operator – IESO) stwierdziła, że strajk w OPG może narazić na szwank niezawodność systemu energetycznego w prowincji.

„Zamknięcie obiektów jądrowych i hydroenergetycznych OPG może nastąpić za około trzy tygodnie, a wtedy Ontario nie będzie miało energii potrzebnej do zaspokojenia popytu konsumpcyjnego, a klienci zaczną tracić moc” – czytamy w oświadczeniu –„IESO podejmie wszelkie dostępne działania w celu opóźnienia i złagodzenia skutków planowanych przestojów generatorów prądotwórczych, zostaną wykorzystane zasoby eksploatacyjne, a także zwiększy się wykorzystanie floty gazowej i import energii od naszych sąsiadów. Działania te jednak nie wystarczą, aby zapobiec znaczącym wyłączeniom energii”.

Związek zawodowy, który od 31 marca nie ma umowy, powiedział w piątek, że ostateczna oferta OPG została odrzucona prawie 60 procentami głosów związkowców.

Głównym punktem spornym w rozmowach jest odmowa przyznania ponad 300 „pracownikom terminowym” tych samych praw, co pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin w zakładach jądrowych Darlington i Pickering.

- OPG nie potraktował trzystu wysoko wykwalifikowanych pracowników w sposób uczciwy i odpowiedzialny – powiedział przewodniczący związku Mel Hyatt – Ci pracownicy, podobnie jak wszyscy członkowie PWU, stanowią podstawę rzetelnego sektora energetycznego Ontario i nie powinni być traktowani jak pracownicy drugiej kategorii.