Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

O ogrodach bez ogródek grud 16, 2018 at 10:03 pm

Aby rośliny doniczkowe przetrwały w dobrej kondycji zimowy, niesprzyjający im czas, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Zimą do roślin dociera zbyt mało światła dziennego- dni są krótkie i zazwyczaj pochmurne. Ustawmy je w miarę możliwości w miejsca, gdzie dociera światło słoneczne. Musimy też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. W ogrzewanych pomieszczeniach powietrze staje się suche, a to może skutkować zasychaniem liści od wierzchołka, żółknięciem i zamieraniem. Możemy zapobiec temu spryskując od czasu do czasu nasze rośliny wodą, bądź używając nawilżaczy powietrza. Podlewanie roślin- częstotliwość i intensywność są uzależnione od wymagań poszczególnych gatunków. Nie możemy jednak podlewać na zapas, a jedynie wtedy, gdy tego potrzebują- gdy podłoże będzie suche. Jeżeli na głębokości 2-3 cm. wyczuwamy wilgoć to podlewanie nie jest jeszcze konieczne. Roślinom bowiem szkodzi zarówno susza jak i nadmiar wody. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie rzadkie i bardziej obfite niż częste i małą ilością wody. Mała ilość wody bowiem  może nie docierać do dolnych warstw korzeni.

images (28)

Każda odmiana roślin doniczkowych wymaga nieco innej pielęgnacji. Paprocie preferują miejsca zacienione i wymagają regularnego, dość obfitego podlewania. Storczyki lubią słoneczne stanowiska i powietrze o wysokiej wilgotności. Draceny powinny stać w miejscu, gdzie dociera dużo rozproszonego światła, a zbyt duża ilość wody powoduje u niej gnicie korzeni. Kaktusy podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche.  Warto zapoznać się z wymaganiami roślin, aby zapewnić im optymalne warunki.

pobrane (21)

Choroby roślin

Czasem zdarza się, że nasze rośliny doniczkowe zamiast cieszyć nasze oczy, nagle marnieją, zrzucają kwiatostany, zasychają bądź gniją. Powodem może być infekcja grzybowa wywołana niewłaściwą pielęgnacją, złym stanowiskiem lub niewłaściwą glebą. Nadmiar lub brak wody, za wysoka lub za niska temperatura i wilgotność osłabiają rośliny i prowadzą do rozwoju infekcji. Najczęściej wystarczy zmiana warunków uprawy, aby nasza roślina odżyła. Jeśli jednak nie przyniosło to odpowiedniego efektu, może się okazać, że mamy inwazję pasożytów. Najczęstszymi i najbardziej uporczywymi są miseczniki i tarczniki. Rozwojowi tych ektopasożytów roślin doniczkowych sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. Są bardzo uciążliwe i trudne do wyeliminowania. Pojawiają zwłaszcza teraz w okresie zimowym. Najbardziej narażone są takie rośliny jak paprocie, hoje, bluszcze, palmy, fikusy, asparagusy, czy też cytrusy. Pierwszym objawem jest pojawienie się jasnego nalotu w okolicy pędów, ogonków liściowych i od spodu liści. Później w tych miejscach wykształcają się wypukłe tarczki, pod którymi znajdują się larwy i samice szkodników. Pasożyty te wysysają z rośliny soki, co powoduje stopniowe zasychanie liści, a w końcowym rezultacie- zamieranie rośliny.

pobrane (20)

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem walki z tymi pasożytami są odpowiednie opryski. Mogą być one jednak szkodliwe dla ludzi, wiec proponuje najpierw spróbować metod domowych. Możemy spróbować usunąć je mechanicznie wykałaczką, bądź szczoteczką do zębów, wcześniej zabezpieczając ziemię rozłożonym papierem. Później należy przemyć liście wacikiem nasączonym roztworem denaturatu lub spirytusu ( 1-2 łyżki na 1 litr wody) Czynność musimy powtórzyć kilkakrotnie w odstępie ok. 10 dni. Jeśli jest ich jednak zbyt wiele, aby usunąć ręcznie, spryskajmy preparatem ( 10 ml. Oleju, 1 l. ciepłej wody i kilka kropel płynu do naczyń) roślinę, zwracając szczególną uwagę na dolną część liści. Po kilku dniach dokładnie myjemy roślinę i powtarzamy oprysk. Aby oprysk był skuteczny powtarzamy go trzykrotnie w odstępie ok. 5 dni. Innym sposobem jest przygotowanie oprysku z tytoniu. Tytoń z 10-15 papierosów zalewamy letnią wodą i odstawiamy na ok. 6 godzin, a później przez 25 min  gotujemy go pod przykryciem. Rozcieńczonym w wodzie w proporcji 1:4 i z odrobiną mydła spryskajmy chorą roślinę . Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.

images (25)

Wymienione sposoby są  bezpieczne i proste, proponuję więc najpierw skorzystać z takich metod- inne opryski chemiczne niech będą ostatecznością.

 

Zosia w ogrodniczkach