Świąteczna panna pełna zdrowia

Porady babci Jelonki grud 16, 2018 at 4:35 pm

jemiola6Dawnymi czasy uważano ją za wyjątkową roślinę, składano jej hołdy i oddawano boską cześć. W dzisiejszych czasach kojarzona jest ze świąteczną ozdobą wieszaną pod sufitem, pod którą należy się pocałować.

Jemiołę pospolitą (ang. mistletoe), jako pierwszy opisał uczeń Arystotelesa, Teofrast. Przez długi czas w Europie uważana była jako najskuteczniejszy lek przeciwko epilepsji, z kolei w Japonii, przyrządzano z niej lek mający leczyć niepłodność kobiet. Owocami jemioły leczono niepłodność u kobiet, na podstawie opozycji białego koloru owoców i czerwonego koloru krwi podawano ją przy krwawieniach lub przy chorobach serca. Używano też jemioły jako środka uspokajającego, odwar z jagód podawano przy kaszlu. W niektórych rejonach znaczenie miało drzewo, z którego tą roślinę zebrano. Na duszności miała być dobra jemioła z gruszy, przy zawrotach głowy i kolkach – z dębu, a przy konwulsjach z leszczyny. Traktowano jemiołę także jako zabezpieczenie przed wszelkimi truciznami, przed czarami, miała też odpędzać burze i pioruny. Współcześnie jednak, jemioła ma nieco inne zastosowanie. Lecznicze składniki jemioły zależą od drzewa, na którym pasożytuje, a ich bogaty zestaw powoduje, że jemioła ma różnorodne właściwości, które wykorzystuje się w leczeniu: cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, krwawień z nosa, zaburzeń hormonalnych, przewlekłych chorób przemiany materii, nowotworów, objawów menopauzy, zaburzeń miesiączkowania, zawrotów głowy, szumów w uszach.

jemiol5Macerat z jemioły

Łyżkę rozdrobnionego ziela zalej szklanką przegotowanej letniej wody i odstaw na 30–60 minut. Przecedź i odciśnij ziele. Pij 2–3 razy dziennie po 1/3 szklanki – pomaga obniżyć i wyregulować ciśnienie krwi, łagodzi nadpobudliwość i rozdrażnienie występujące w okresie przekwitania.

jemiola3Odwar z jemioły

Garść ziela zalej 2 szklankami wody i powoli podgrzewaj, nie dopuszczając do zagotowania. Przykryj i podgrzewaj jeszcze przez 5 minut, utrzymując w stanie prawie wrzenia. Przecedź – stosuj do nasiadówek jako wspomaganie w leczeniu upławów i stanów zapalnych narządów płciowych.

Nalewka jemiołowa 

40 g ziela jemioły, 5 g liści ruty, 5 g liści melisy zalać 1 litrem czerwonego wytrawnego wina gronowego, zmieszanego z 50 g spirytusu i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Pić 3 razy dziennie po 30 kropli przy leczeniu miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i obfitych krwawieniach menstruacyjnych. Nalewka wpływa również korzystnie na przemianę materii, zwalnia pracę serca.

jemiola 2Jak stosować jemiołę?

Jemioła dostępna jest jako składnik aptecznych preparatów oraz suszonego ziela, przeznaczonego do przygotowywania herbat i naparów. Ponieważ wszystkie świeże części jemioły są toksyczne dla człowieka, najbezpieczniej skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Pamiętaj też, żeby bezwzględnie przestrzegać zaleceń i dawek podanych na ulotce dołączonej do produktu (przedawkowanie może być przyczyną rozwoju różnych dolegliwości, m.in majaczenia), a przed rozpoczęciem stosowania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.