Każdy będzie musiał dmuchać w balonik

Lokalnie Series Top News grud 18, 2018 at 10:00 am

aabalonik3

Zmiany w prawie drogowym, które weszły w życie we wtorek, zmniejszą liczbę śmiertelnych ofiar w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców prognozuje szef organizacji Mothers Against Drunk Driving Canada.

- To prawdopodobnie najbardziej znacząca zmiana w przepisach dotyczących jazdy po spożyciu alkoholu od czasu wprowadzenia do użytku alkomatów w 1969 roku – mówi Andrew Murie, dyrektor generalny MADD Canada.

W związku ze zmianami wprowadzonymi we wtorek w kodeksie karnym policja będzie mogła przeprowadzać tzw. badanie przesiewowe alkoholu, co oznacza, że ​​funkcjonariusze mogą zażądać próbki oddechu na poboczu od każdego kierowcy, który został zatrzymany. Wcześniej funkcjonariusze musieli mieć „uzasadnione podejrzenie”, że kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, aby zażądać próbki oddechu.

aabalonik2

Obowiązkowe kontrole ułatwią policji wykrycie podejrzanych kierowców. Oczekuje się również, że ograniczy to liczbę przypadków, w których kierowcy wykorzystają brak „uzasadnionej przyczyny” sprawdzenia obecności alkoholu do obrony przed sądem.

“Jak pokazują badania, wielu kierowców jadących pod wpływem alkoholu nie będzie mogło uniknąć wykrycia tego faktu na postojach podczas badania przesiewowego oddechu i ograniczy spory sądowe dotyczące tego, czy oficer miał uzasadnione podejrzenia” – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Ministerstwo sprawiedliwości stwierdziło, że wynik testu wykonanego za pomocą „zatwierdzonego urządzenia przesiewowego” nie może doprowadzić do postawienia kierowcy przed sądem, ale będzie skutkował wykonaniem dalszych badań i może oznaczać test na „zatwierdzonym instrumencie” na posterunku policji.

Murie powiedział, że kraje, które wprowadziły obowiązkowe badania przesiewowe, odnotowały znaczny spadek wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Do krajów tych należą: Australia, Nowa Zelandia, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Holandia i Szwecja.

- Spodziewamy się, że ilość śmiertelnych ofiar spadnie od 20 do 25 procent – powiedział Murie – Oznacza to, że około 200 rodzin nie straci swoich najbliższych w sezonie świątecznym w przyszłym roku.

aabalonik

Zapytany, dlaczego tak wielu kierowców nadal jeździ po spożyciu alkoholu, pomimo wieloletnich kampanii uświadamiających o wypadkach, urazach i zgonach spowodowanych przez pijanych kierowców, Murie stwierdził, że do tej pory można było łatwo uniknąć wykrycia.

- W dotychczasowym systemie prawdopodobieństwo złapania było niewielkie. Od wtorku to się diametralnie zmieni – powiedział – Ogromna liczba osób, po wprowadzeniu tych przepisów, zmieni swoje zachowanie, co zwiększy bezpieczeństwo na drogach.