Minister Freeland zaostrza ton wobec rządu Chin

Kanada Top News grud 22, 2018 at 12:30 pm
Chrystia Freeland

Chrystia Freeland

Po tygodniu wyrażania niepokoju z powodu aresztowania dwóch Kanadyjczyków przez rząd Chin, minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland zdecydowała się zaostrzyć ton i w piątek formalnie zażądała wypuszczenia przez władze chińskie Michaela Kovriga i Michaela Spawera z aresztu.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni arbitralnym zatrzymaniem przez chińskie władze dwóch Kanadyjczyków na początku tego miesiąca i wzywamy do ich natychmiastowego uwolnienia” – napisała Freeland w pisemnym oświadczeniu.

Kovrig i Spavor zostali aresztowani przez władze chińskie (ze względów bezpieczeństwa – twierdzą Chińczycy) w kilka dni po zatrzymaniu przez władze kanadyjskie w Vancouver Menga Wanzhou, szefowej kanadyjskiego oddziału chińskiej firmy Huawei Technologies, która ma zostać poddana ekstradycji do USA oskarżona o oszustwa.

Stany Zjednoczone twierdzą, że Meng okłamywała amerykańskie banki w związku z manewrem korporacyjnym, który miał obejść sankcje USA wobec Iranu; funkcjonariusze organów ścigania poprosili Kanadę o jej zatrzymanie, kiedy przejeżdżała przez Vancouver w drodze do Meksyku.

W końcu została zwolniona za kaucją w wysokości 10 milionów dolarów.

Oczywiście każdy myślący człowiek wie, że Kovrig i Spavor nie zagrażają bezpieczeństwu Chin, lecz ich aresztowanie ma charakter odwetu za zatrzymanie Wanzhou przez władze Kanady.

- Kanada jest krajem praworządnym – powiedziała Freeland – Kanada prowadzi uczciwe, bezstronne i przejrzyste postępowanie prawne w stosunku do Mengi Wanzhou, głównego dyrektora finansowego Huawei Kanada, przestrzega swoich zobowiązań międzynarodowych, w tym poprzez przestrzeganie traktatu ekstradycyjnego ze Stanami Zjednoczonymi. Praworządność jest podstawą dla wszystkich wolnych społeczeństw. Będziemy bronić i podtrzymywać tę zasadę.

Michael Kovrig i Michael Spavor

Michael Kovrig i Michael Spavor

Karim Lebhour, rzecznik prasowy Międzynarodowej Grupy Kryzysowej z Waszyngtonu, twierdzi, że aresztowanie Kovriga – za rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa chińskiego – jest nieuzasadnione i powinien zostać natychmiast zwolniony.

- Kovrigowi powinno się zezwolić na spotkanie z adwokatem i regularne wizyty konsularne urzędników kanadyjskich – powiedział Lebhour.

Kovrig służył jako dyplomata w Chinach do 2016 r. i pracował dla agencji pozarządowej Crisis Group.

Źródło znające warunki zatrzymania Kovriga mówi, że jest przesłuchiwany trzy razy dziennie i przebywa w pokoju z włączonymi światłami. Źródło nie było upoważnione do publicznego wypowiadania się na temat sytuacji ze względu na delikatność sprawy.

Współpracownicy Kovriga twierdzą, że działał otwarcie, spotykał się z wieloma chińskimi urzędnikami, uczestniczył w konferencjach i pojawiał się w mediach.

Spavor jest dyrektorem Paektu Cultural Exchange i jedną z niewielu osób z Zachodu, które spotkały się z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

Sojusznicy Kanady poparli minister Freeland, sugerując skoordynowany wysiłek.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt powiedział, że „jest głęboko zaniepokojony polityczną motywacją zatrzymania dwóch kanadyjskich obywateli przez chiński rząd” i wezwał do traktowania ich w sposób „uczciwy, bezstronny i przejrzysty”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał do uwolnienia Kovriga i Spavora.

- Dzielimy zaangażowanie Kanady w przestrzegania prawa jako fundamentalną zasadę wszystkich wolnych społeczeństw. Będziemy bronić i podtrzymywać tę zasadę, a także wyrażamy naszą głęboką troskę o dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych przez władze chińskie na początku tego miesiąca i wzywamy do ich natychmiastowego uwolnienia” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu, Robert Palladino.

W kolejnym oświadczeniu w tym tygodniu dyrektorzy kilku europejskich instytucji politycznych w Berlinie wyrazili „głębokie zaniepokojenie” z powodu zatrzymania Kanadyjczyków.

„Takie wydarzenia zwiększają niepewność i nieufność wśród zagranicznych naukowców, którzy regularnie prowadzą badania w Chinach, ponieważ obawiają się oni o swoje bezpieczeństwo” – czytamy w oświadczeniu – „To podkopie wysiłki zmierzające do lepszego zrozumienia wydarzeń w Chinach i do dalszych konstruktywnych relacji między Chinami a innymi krajami.”

Oświadczenie to sygnowali Europejska Rada ds. Stosunków Zagranicznych, Instytut Badań Chin w Mercator oraz Globalny Instytut Polityki Publicznej.