Kwiaty na śniegu

O ogrodach bez ogródek grud 23, 2018 at 11:40 pm

Ogród nigdy nie śpi. Kiedy prawie wszystkie rośliny drzemią pod białym puchem nieliczne gatunki w tym czasie szykują się do kwitnienia. Rośliny ogrodowe kwitnące zimą rozkwitają nagle, niemalże z dnia na dzień. Ich kwiaty chociaż często niepozorne, są jednak dobrze widoczne- pojawiają się bowiem na tle białego śniegu. Niektóre z nich dodatkowo pięknie pachną co tylko potęguje bodźce jakich możemy doznać spacerując po ogrodzie. Lista roślin, które swoimi kwiatami przyozdabiają ogród w zimie jest całkiem długa. Wszystkie gatunki i odmiany dodatkowo posiadają indywidualne cechy, dzięki którym rośliny zyskują dodatkowego uroku, a zima nie kojarzy się tylko i wyłącznie z wszechobecna bielą.

images (33)   images (35)

. Ciemiernik biały ze względu na termin kwitnienia nazywany jest potocznie ,,Różą Bożego Narodzenia’’. Gatunek rozkwita już w grudniu. Ciemiernik orientalny pochodzi z Kaukazu. Ma piękne zielonkawo białe lub kremowe kwiaty i kwitnie od lutego. Rośliny te są długowieczne i odporne na mrozy. Lubią stanowisko półcieniste lub zacienione. Oczar to jeden z najpiękniejszych krzewów. Jest rozłożysty i dorasta do 3-4 metrów. Ma oryginalne kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym w zależności od odmiany.  Zakwita już na początku zimy, Dodatkową ozdobą rośliny są piękne liście przebarwiające się jesienią na pomarańczowo-czerwono. Wrzośce – niewielkie krzewinki zakwitają już w grudniu, nawet znajdując się jeszcze pod śniegiem, choć większość gatunków zakwita w lutym i marcu. W zależności od odmiany kwitną na ciemnopurpurowo, różowo, fioletowo oraz biało. Wymagają stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz gleb lekko kwaśnych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych. Podczas surowych zim mogą przemarzać lub wysychać, więc należy je okrywać.

images (29)     images (32)

 

Zimokwit wczesny to liściaste drzewko dorastające do 2 m, wysokości. Ma piękne dzwonkowate żółte kwiaty, które pojawiają się w lutym. Roślina ta jest odporna na mrozy i mało wymagająca chociaż najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Wawrzynek wilczełyko jest krzewem o wonnych kwiatach dorastający do 1-1,5 m. wysokości. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w styczniu, choć najczęściej możemy podziwiać je w lutym. Mają różowy kolor i są drobne, ale licznie pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Wawrzynek jest całkowicie odporny na ujemne temperatury i lubi stanowisko  półcieniste lub całkiem zacienione. Kalina wonna to rzadki krzew o wyprostowanym, gęstym pokroju, dorastający do 2-3 m. wysokości. Niezwykłą ozdobą tej rośliny są kwiaty pojawiające się w lutym, zdobiąc roślinę do kwietnia. W łagodniejsze zimy kwiaty mogą rozwijać się także w styczniu lub nawet grudniu. Kwiaty kaliny dodatkowo roztaczają intensywny słodki zapach. Jaśmin nagokwiatkowy jest bardzo dekoracyjną rośliną. Pierwsze kwiaty pojawiają się pod koniec października, a kwitnienie trwa stopniowo aż do końca kwietnia. Intensywnie żółte kwiaty wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Z uwagi na bardzo wiotkie pędy krzew ten często prowadzony jest jak pnącze.

pobrane (22)

Jeżeli chcemy, aby zima nie kojarzyła nam się z wszechobecną bielą warto posadzić w nim odpowiednie gatunki. Dzięki temu nasz ogród będzie cieszyć oczy również w zimowych miesiącach

 Zosia w ogrodniczkach