Na cholerę, malarię i… przeziębienie

Porady babci Jelonki grud 25, 2018 at 10:08 am

b3Jako środek leczniczy stosowany był już przez mieszkańców starożytnego Babilonu i Indii. W średniowieczu wykryto jego pozytywne działanie w przypadkach żółtaczki i malarii. Jego propagatorką była Hildegarda z Bingen. W XVII w. zaczął być powszechnie stosowany w Anglii jako środek przeciw schorzeniom wątroby.

Berberys (Berberis vulgaris), używany jest w Polsce w przemyśle cukierniczym zamiast cytryny, Czesi wytwarzają wino berberysowe, które podobno jest skuteczne przy bólach głowy i zaparciach. Szlachta polska przygotowywała z berberysu nalewkę, którą pito dla zdrowia i przyjemności przy ważniejszych okazjach. Suszone owoce berberysu są szeroko stosowane w kuchni irańskiej, np. jako dodatek do pilawu lub serwowany z kurczakiem. Z tego też powodu, Iran jest największym producentem suszonych owoców berberysu, utworzyli tam również odmianę, której owoce nie zawierają trudnej do usunięcia pestki. Obecnie w krajach tropikalnych berberys podawany jest w przypadku cholery i malarii. W medycynie naturalnej w celach leczniczych wykorzystuje się owoce, korę, liście i korzenie berberysu.

Berberys to ciernisty krzew, który rośnie w zaroślach i na brzegach lasów. Można go spotkać także w parkach jako krzew ozdobny. Jego żółte kwiaty, które są zebrane w zwisające grona o długości do 5 cm, kwitną w maju i czerwcu. Jesienią na gałęziach pojawiają się twarde, podłużne i zebrane w grona czerwone jagódki. Są one jadalne, lecz mają cierpki i kwaśny smak, mimo, że zawierają sporo cukru.

Korę berberysu zbiera się z młodych, 2-3 letnich gałęzi, wiosną, z kolei liście w maju lub czerwcu. Owoce berberysu zbiera się zanim całkowicie dojrzeją – gdy nabiorą jaskrawo-czerwonej barwy, czyli w sierpniu lub wrześniu.

… na gorączkę i przeziębienie

Przygotowywanie nalewki z owoców berberysuOwoce berberysu zawierają alkaloidy, kwasy organiczne, cukry, pektyny, garbniki, sole mineralne i witaminy, w tym najwięcej witaminy C. W medycynie ludowej odwary z owoców berberysu stosuje się w przeziębieniach i chorobach gorączkowych. By podnieść odporność organizmu, do herbaty dodaje się suszone owoc.e Z kolei wyciągi z kory i korzeni tej rośliny stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych, gdyż, dzięki zawartości berberyny wykazują właściwości antybiotyczne. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie naparu z liści berberysu w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, np. zaburzeń trawienia. Złagodzi on bóle żołądka, nudności i charakterystyczne uczucie przepełnienia i gniecenia w żołądku. Napar jest także pomocny przy dolegliwościach, takich jak: brak łaknienia, zapalenie wątroby (przywraca prawidłową czynność tego narządu), kamica żółciowa, zahamowanie wytwarzania żółci (berberys działa żółciopędnie).

…na uspokojenie

Po berberys mogą sięgnąć także osoby, które żyją w stresie, są pobudzone emocjonalne, znerwicowane lub mają problemy z zasypianiem. Berberys wycisza, korzystnie wpływa na nastrój oraz koncentrację.

…przeciw krwawieniom

Berberys jest bogaty w witaminy C, E, i P (rutyna) oraz karotenoidy, w związku z tym działa przeciwobrzękowo, mniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom, m.in. dziąseł.

…na odchudzanie

Odwar z owoców berberysu poprawia przemianę materii, pobudza wydzielanie soków trawiennych i działa moczopędnie, a także lekko przeczyszczająco. W związku z tym można czasami po nie sięgnąć podczas kuracji odchudzającej.

…w kuchni

Z owoców berberysu można przyrządzać liczne przetwory – soki, dżemy, konfitury, marmoladę i nie tylko. Berberys nadaje się też do wyrobu win, wódek i likierów. Z kolei suszonymi zmielonymi owocami można przyprawiać mięsa (na Kaukazie z berberysu, wody, pieprzu i soli przygotowuje się ostrą przyprawę do potraw mięsnych), ryby i sosy.

b1Napar z berberysu

Łyżkę rozdrobnionych owoców berberysu wsyp do szklanki i zalej je wrzątkiem. Następnie przykryj i pozostaw do zaparzenia na 15 minut. Na koniec przecedź.

Odwar z owoców berberys

Włóż rozdrobnione owoce berberysu do garnuszka, zalej szklanką wrzątku i postaw na gazie. Następnie doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 3 minuty. Po ugotowaniu odstaw do wystygnięcia. Tak przygotowany odwar zaleca się pić 2-3 razy dziennie po jedną czwartą szklanki.

Nalewka z berberysu

Przygotuj 1 kg zmarzniętych owoców berberysu, 0,5 kg cukru, laskę wanilii, kawałek suszonego kłącza imbiru, 1 litr wódki (50 proc.) zrobionej ze spirytusu.

Umyte i oczyszczone owoce berberysu wsyp do gąsiora. Następnie dodać wanilię i kawałek suszonego kłącza imbiru. Całość zasyp cukrem, zalej wódką i szczelnie zamknij gąsior. Trzymaj go w słonecznym miejscu przez dwa tygodnie. Następnie dodaj do niego 100 gramów cukru i odczekaj, aż się rozpuści. Potem przefiltruj nalewkę przez bibułę, rozlej do butelek i szczelnie je zamknij. Odstaw je w chłodne i ciemne miejsce. Nalewka jest gotowa do spożycia po 6 miesiącach.

Przecier z berberysu – przepis

Owoce berberysu umyj, osącz i włóż do rondla. Następnie wlej niewielką ilość wrzącej wody i rozgotuj owoce pod przykryciem. Następnie lekko przestudzone owoce przetrzyj przez sito. Przecierem wypełnij małe słoiczki typu twist i zamknij. Potem wstaw je do garnka z wodą ogrzaną do takiej temperatury, jaką ma zawartość słoików. Podgrzej do temperatury 90 st. C i w takiej utrzymuj przez 15-20 minut. Po wyjęciu słoików z garnka, dociśnij nakrętki i pozostaw do ostudzenia.

imagesWażne!!!

Owoce berberysu zawierają berberynę. Jest to związek, który – przyjmowany przez dłuższy czas lub w większych ilościach – odkłada się w sercu, wątrobie i trzustce. Owoców berberysu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz małe dzieci, gdyż może doprowadzić do przejściowych nudności i/lub biegunek.