Storczyki

O ogrodach bez ogródek grud 30, 2018 at 5:45 pm

Storczyki budzą zachwyt fantazyjnym kształtem kwiatów i wspaniałymi kolorami. To egzotyczne kwiaty o naprawdę niesamowitym uroku. Zaskakują nas wielką ilością różnorodnych odmian, które przybierają niezwykłe formy i barwy. Nie każdy wie, że te rośliny rosną na każdym kontynencie, oczywiście z wyjątkiem Antarktydy. Są długowieczne i mogą przetrwać nawet 100 lat. Jeden z największych storczyków Galeola altissima to pnącze o długości dochodzącej do 40 m. Żyje on w symbiozie z mikroryzowym grzybem i za jego pomocą ,,pożera’’ całe martwe drzewa. Ziarenka storczyków są tak małe, że określa się je jako najmniejsze na świecie. Nasiona storczyków żyjących w lasach tropikalnych są lekkie jak pył. 1,2 miliona nasion waży zaledwie 1 gram. Nasiona niektórych gatunków są tak drobne jak zarodniki grzybów. Storczyki to największa rodzina roślin kwitnących. Na całym świecie jest ponad 30 tysięcy gatunków, a bliskim krewnym rośliny jest wanilia.

pobrane (26)   images (53)

Zachwyceni ich pięknem często kupujemy je pod wpływem impulsu,  lub dostajemy je w prezencie, nieprzygotowani na wyzwanie, jakim jest pielęgnacja tych kwiatów.  Kupując, już powinniśmy zwrócić uwagę na stan korzeni i liści. Liście muszą być zdrowe bez plam i złamań, a korzenie jędrne i nie przegnite. Ważne jest też, aby roślina posiadała jak najwięcej nierozwiniętych pąków. Wszystkie storczyki lubią światło, jednak najlepiej czują się na stanowisku wschodnim lub zachodnim. Światło docierające do roślin powinno być rozproszone , gdyż w pełnym słońcu liście mogą się przypalać od słońca, natomiast przy niedostatecznej ilości światła liście robią się matowe, a kwitnienie słabsze.

images (45)  images (41)

Najlepsza temperatura dla storczyka to około 24 stopnie Celsjusza latem, a zimą około 18. Pamiętajmy też, że na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą, gdzie w nocy powinna ona wynosić około 16-18 stopni Celsjusza. Storczyki muszą też mieć odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu w którym przebywają. Jest ona niezbędna dla ich prawidłowego wzrostu i powinna wynosić nie mniej niż 60 %. Zbyt niska wilgotność w połączeniu ze zbyt niską temperaturą powoduje zasychanie storczyków. Rośliny podlewamy rzadko, ale intensywnie. Najlepiej co 7-10 dni umieścić doniczkę w pojemniku i podlać obficie letnią wodą. Kiedy nadmiar wody wypłynie z doniczek, umieszczamy je ponownie na podstawkach. Korzenie nie mogą być zbyt długo moczone w wodzie. Większość storczyków to epifty, które nie powinny rosnąć w zwykłej ziemi. Wymagają one podłoża lekkiego i przewiewnego, co chroni delikatne korzenie przed gniciem. Może to być specjalne podłoże z kory, włókna kokosowego, keramzytu, kawałków styropianu lub innych elementów. Doniczka musi mieć wiele otworów w dnie, by nie zalegała w niej woda. Po okresie kwitnienia niektóre gatunki ( cottleya, dendrobium) muszą przejść okres spoczynku. Musimy wówczas obniżyć temperaturę i ograniczyć podlewanie na okres około 2-3 miesiące.  Usuwamy zeschnięte kwiatostany, a w przypadku falenopsisa- po zaschnięciu usuwamy pęd kwiatostanowy. Rośliny te przesadzamy rzadko, tylko wówczas, gdy podłoże ulegnie rozkładowi lub, gdy korzenie się w niej nie mieszczą. Pamiętajmy też, aby w okresie wzrostu zasilać je nawozami dedykowanymi storczykom.

images (50)images (48)

Jeśli zapewnimy storczykom odpowiednie warunki to rzadko kiedy będą atakowane przez choroby, czy szkodniki. Chorobom grzybowym i bakteryjnym objawiającym się w postaci gnicia liści i korzeni, sprzyja nadmierne podlewanie, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura oraz słabe oświetlenie.

Zosia w ogrodniczkach