Kopalniane wzrosty i upadki

Rynek Series Top News sty 2, 2019 at 12:30 pm

zz kopalnieKitco.com – portal poświęcony przemysłowi wydobywczemu, użyteczny dla inwestorów w metale szlachetne, opublikował ranking najlepszych i najgorszych kopalni roku według ich notowań giełdowych. 

Wynika z niego, że największymi stratami wykazały się firmy dostarczające surowca na rynek produkcji baterii: Nemaska ​​Lithium, Katanga Mining i Orocobre.

Na liście Kitco znalazły się najlepsze i najgorsze kopalnie na podstawie procentowej zmiany ceny ich akcji w minionym roku. Oceniano wyłącznie spółki o kapitalizacji rynkowej wynoszącej co najmniej 500 milionów dol.

Firmy związane z rynkiem bakterii cierpiały z powodu słabych cen surowców. Kobalt osiągnął wprawdzie cenę 43 USD za funt na początku 2018 roku, ale zakończył rok na poziomie 25 USD. Lit także staniał. Akcje firmy Orocobre poszły w dół, gdy średnia cena tony kabonianu litu spadła w czwartym kwartale o 27% do poziomu 10.800 dol.

zz kopalnei1

Ogólne wydobycie również spadło w ciągu roku. Indeks TSX (Global Mining Index) spadł o 6,7%. Ogólny indeks S&P/TSX Composite spadł o 8,2%.

Oto sześć kopalni o najwyższych zyskach w roku 2018:

zz kopalnie2

Rekordzistą jest brazylijski koncern Largo Resources (LGO) - 164%. To był dobry rok na wanad i dobry rok dla tego producenta wanadu. Srebrzysto-szary metal, który służy do wzmacniania stali, rozpoczął rok poniżej 10 USD za funt dla tlenku wanadu z Chin, ale obecnie wynosi powyżej 20 USD za funt.

W pierwszej szóstce znalazły się dwie firmy kanadyjskie i dwie działające w Kanadzie. Kopalnie Wesdome Gold Mines (WDO, 106%) ogłosiły w grudniu, że produkcja złota w Eagle River Complex w Ontario wzrosła o 28% w ciągu roku.

Z kolei słynna kopalnia złota Kirkland Lake Gold (KL, 81%) – zwiększyła wydobycie i poprawiła efektywność, co sprawiło, że znalazła się na liście najlepszych wyników Kitco. Firma prowadzi działalność w Kanadzie ale również w Australii. Trafnie zakładała wyprodukowanie w minionym roku 670.000 uncji złota.

zz gold

SSR Mining (SSRM, 45%) to producent metali szlachetnych z oddziałami w Nevadzie, Saskatchewan i Jujy (prowincja w Argentynie).

North American Palladium (NAP, 38%) wydobywa pallad, którego ceny wzrosły w ciągu roku podobnie jak wanadu. Ten producent czystego palladu od 25 lat eksploatuje biały metal z kopalni Lac des lles w Ontario.

Sześć kopalni o najwyższych stratach w roku 2018:

zz kopalnie3

Wstrząsający film o kopalniach w Kanadzie (wersja polska):